+90 212 234 24 15
Sosyal Medya Hesaplarımız

Roma’da Tıp Eğitimi

16 Ocak 2020
2.649 kez görüntülendi

İtalya’da Roma Sapienza Üniversitesi’nde Tıp Eğitimi

La Sapienza Üniversitesi (Roma Üniversitesi), Avrupa’nın en büyük ve saygın üniversitelerinden biridir. Roma Sapienza Üniversitesi, sıralama olarak Avrupa’daki en iyi 30 üniversite arasında yer almaktadır ve son zamanlarda dünya çapında en iyi 100 üniversite arasında 70. sırada yer almaktadır. Sapienza Roma Üniversitesi, İtalya’daki en iyi tıp okullarından biridir ve uluslararası öğrencilerin Roma’da tıp eğitimi alması için Roma’daki en iyi üniversitelerden biridir.

1303 yılında kurulan Roma Sapienza Üniversitesi, tıp fakültesini 1431’de açtı. Tıp ve Cerrahi alanında 6 yıllık eğitim programı hem İngilizce hem de İtalyanca olarak sunulmaktadır, böylece öğrenciler Roma’nın Sapienza Üniversitesi’nde aynı eğitimi aldıklarından emin olabilirler. Uluslararası odaklı program, yüksek akademik düzeydeki öğrencileri uzman, sorumlu ve hasta odaklı hekim olmaları için eğitmektedir.

Roma La Sapienza

Roma Sapienza Üniversitesi, her yıl 10’u AB üyesi olmayan toplam 45 öğrenciyi kabul ederek oldukça rekabetçidir. Bu, öğretmenler ve öğrenciler arasında daha fazla etkileşime sahip daha küçük gruplar oluşmasını sağlar. Aynı zamanda, öz değerlendirme ve bağımsız düşünme gibi yetkinlikler de teşvik edilmektedir. İtalya’da İngilizce tıp okumayı seçen öğrenciler için bu önemli bir avantajdır.

Roma Sapienza Üniversitesi’nde sınıflar, Sapienza’nın üç uzman hastanesi: Policlinico, Sant’Andrea ve Latina dahil olmak üzere şehrin çeşitli yerlerinde bulunmakta. Yabancı öğrencilerin çoğu için düşük öğrenim ücretleriyle Roma Sapienza Üniversitesi, sadece İtalya’da tıp okumak isteyenler için kaliteli bir eğitim sunmakla kalmaz, aynı zamanda farklı kültürlerden diğer öğrencilerle tanışmak için harika bir fırsat sunar.

Roma'da Tıp Eğitimi - İlk Bakışta Roma Sapienza Üniversitesi

 • 1303 yılında kuruldu, tıp fakültesi 1431 yılına dayanmaktadır.
 • 10’u AB üyesi olmayan 45 öğrenci 6 yıllık tıp lisans eğitim programına kabul edilir.
 • Düşük öğrenim Roma Sapienza Üniversitesi’ni çekici bir alternatif haline getirir.
 • Küçük sınıf dersleri öğrenciler ve öğretmenler arasında olduğu kadar öğrencilerin kendileri arasında daha fazla etkileşime izin verir.
 • Roma Sapienza Üniversitesi’nde öğretim üç uzman hastane de dahil olmak üzere şehrin çeşitli yerlerinde gerçekleşir: Policlinico, Sant’Andrea ve Latina.

Roma Cattolica Üniversitesi’nde Tıp Eğitimi

Avrupa’nın en büyük özel üniversitesi olan Roma’daki Sacred Heart Katolik Üniversitesi 1921’de kuruldu ve Katolik Kilisesine bağlıdır. Roma’da bir tıp okulu kuran resmi kararname 1958’de teslim edildi ve Papa John XXIII 1961’de tıp fakültesini resmen açtı.

Nispeten kısa tarihinde Roma’daki Sacred Heart Katolik Üniversitesi İtalya ve Avrupa’da mükemmel bir üne kavuşmuştur. İtalya’nın önde gelen bilim adamlarından 43’ü okulun fakülte üyesidir. İngilizce Tıp ve Cerrahi kursu altı yıllık bir programdır ve İtalya’da tıp eğitimi alan öğrencilerin yurtdışında ikamet ve tıbbi çalışmalarına devam etmelerine olanak tanıyan bir eğitim sunmaktadır.

Roma’daki Sacred Heart Katolik Üniversitesi;

Pobleme yönelik öğrenmeye ve araştırmaya güçlü bir vurgu yapan uluslararası bir yönelime odaklanmaktadır. Sınıflar, tıp pratiğinin etik ve yasal yönlerinin yanı sıra disiplinlerarası, klinik bir yaklaşıma sahiptir.

Roma’daki Sacred Heart Katolik Üniversitesi, 1964 yılında açılan Policlinico Gemelli Üniversite Hastanesi’ne bağlı ve tedavi edilen hasta sayısına göre İtalya’nın en iyi onkoloji hastanesidir.

Roma’daki bu uluslararası üniversite topluluk olmayı vurgular ve mükemmel yurt olanakları ve çeşitli diğer olanaklar sunar. Her yıl 30 AB üyesi olmayan en fazla 50 öğrenci kabul edilmektedir. Roma’daki Sacred Heart Katolik Üniversitesi öğrenim ücretleri yıllık 7.000 – 16.000 Euro arasında değişmektedir, ancak güncel bilgiler için üniversitenin web sitesine bakmakta fayda bulunmakta.

Roma'da Tıp Eğitimi - İlk Bakışta Cattolica Üniversitesi

 • Avrupa’nın en büyük özel üniversitesi olan tıp fakültesi 1961’de açıldı. Avrupa’nın en önemli Katolik üniversitesi.
 • Güçlü bir uluslararası yönelim ile probleme yönelik öğrenme ve araştırmaya odaklanmakta.
 • Policlinico Gemelli Üniversite Hastanesi’ne bağlıdır.
 • Her yıl 30 öğrenci AB üyesi olmayan 50 öğrenci kabul edilir.
 • Roma’nın kalbindeki büyük kampüste kütüphane, futbol sahası, voleybol, basketbol ve tenis kortları bulunmaktadır.
 • 43 öğretim üyesi İtalya’nın önde gelen bilim adamları arasındadır.

Roma: Yaşanacak ve Eğitim Alınacak Bir Yer

İtalya’nın başkenti Roma, 2.8 milyon insana ev sahipliği yapıyor. Antik metropol, Lazio’nun Orta İtalyan bölgesinde yer alır ve tarihi şehir merkezinden akan Tiber Nehri ile bölünür. Aşırı cazibesiyle, Roma’daki günlük yaşam hem gündüz hem de gece eğlenceli aktivitelerle doludur. Müzeler, tarihi yerler, parklar ve alışveriş günleri doldurabilir, akşamlar ise kafelerde, barlarda, konser mekanlarında ve daha fazlasında geçirilir.

Roma şehrinde Vatikan Şehri yerleşimi de vardır. Bağımsız bir devlettir ve Katolik Kilisesi’nin manevi merkezi ve Papa’nın merkezidir. Michelangelo’nun Pietà ve Sistine Şapeli ve St.Peter Bazilikası görmek için harika yerlerdir.

Ebedi Şehir

“Ebedi Şehir” olarak bilinen Roma’da herkes için bir şeyler vardır. Tarih meraklıları için antik kalıntılar ve Kolezyum vardır. Sanatseverler için şehir, kamu sanatı ve anıtlarıyla yaşayan bir sanat galerisidir ki bir sürü güzel müzeden bahsetmeye gerek bile yok. 1980’den bu yana, bu güzel şehir merkezi UNESCO Dünya Mirası listesindedir.

Ve her bütçeye uygun harika İtalyan yemekleri var. Şehirdeki binlerce restoran ve bar, pizzadan yöresel yemeklere, ev yapımı gelato ile bir yemeği bitirmeye kadar orijinal İtalyan mutfağının tadını çıkarmanıza izin veriyor. Geceleri sokaklar hayat dolu ve özellikle yoğun öğrenci nüfusu arasında asla sıkıcı bir an geçirmezsiniz.

“Tüm yollar Roma’ya çıkar” iyi bilinen bir sözdür. İtalya’da İngilizce tıp okumayı seçen birçok öğrenci için daha doğru kelimeler hiç konuşulmadı.

Bir Bakışta Roma

 • Roma, yaklaşık 2.8 milyon nüfusu ile İtalya’nın başkenti ve en büyük şehridir.
 • Tarihi şehir merkezi 1980’den beri UNESCO Dünya Mirası listesindedir.
 • Önemli ilgi alanları: Kolezyum, Roma Forumu, Trevi Çeşmesi, Aziz Petrus Bazilikası, Vatikan Müzeleri, Piazza Navona, Pantheon, Piazza Spagna ve çok daha fazlası.
 • En ünlü alışveriş bölgeleri Via Condotti, Via Borgognona, Via Frattina ve Piazza di Spagna çevresindeki bölgedir.
 • Roma, çeşitli eğlence olanaklarına sahip Villa Borghese ve Villa Doria Pamphili gibi birçok park sunmaktadır.
 • Çok sayıda restoran, pizzacı ve efsanevi gelatosu.
 • Roma’daki Vatikan, dünyanın en küçük devletidir.

Giriş koşulları

Roma La Sapienza Tıp Fakültesi’nde okumak için, başvuru sahipleri

 • Genel üniversite giriş yeterliliğini sağlamalı.
 • Biyoloji, Kimya, Fizik ve Matematik konularından oluşan IMAT Sınavını geçmeli. (IMAT)
 • Derslerden tam olarak faydalanabilmek için en az B2 düzeyinde ingilizce bilmeli
 • Not: Klinik ve pratik çalışmaları kolaylaştırmak için İtalyanca dil becerilerini en az B2 düzeyinde önermekteyiz.
 • Daha ayrıntılı bilgi, Roma La Sapienza Üniversitesi hakkında hazırladığımız yazıda bulunabilir.

Tıp Eğitiminizi Roma La Sapienza Üniversitesinde alabilmeniz ve IMAT Sınavını geçebilmeniz için Sömestr ve Yaz dönemine düzenlediğimiz IMAT Hazırlık Kurslarımıza bekliyoruz.

Öğrenim Ücretleri ve Maliyetleri

Roma’da tıp eğitimi almak için, yaklaşık öğrenci ücretleri:

 • Roma Üniversitesi’nde eğitim ve ücretler hakkında güncel bilgiler için lütfen buraya tıklayın.
 • Università Cattolica’daki eğitim ve ücretler hakkında güncel bilgi için lütfen buraya tıklayın.
 • Kampüste konaklama, tek kişilik odalar, banyo, ortak yaşam alanı ve mutfaktan oluşmaktadır. Nuovo Joanneum’daki erkek yurtları yılda yaklaşık 4.200 Euro, San Luca Barelli’deki kadın yurtlarında ise yıllık 4.400 Euro.
 • Kampüs dışında konaklama, EDUCatt’ın web sitesi aracılığıyla Üniversite Konut Kurulları kullanılarak aranabilir.
 • Yurtdışında tıp okumak için İtalya’da yaşamanın maliyeti ayda yaklaşık 1000 Euro’dur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Bize yazın!
1
Hemen yazın
Merhaba, İtalyada Tıp Eğitimi hakkında öğrencilerimize İtalya'da danışmanlık Sağlıyoruz.