+90 212 234 24 15
Sosyal Medya Hesaplarımız

Cattolica Üniversitesi

24 Nisan 2017
3.468 kez görüntülendi

Cattolica Üniversitesi Tarihi

1921 yılında Katolik bir üniversite statüsünde herkesin içindeki potansiyeli çıkarması gerektiğini savunan ve düşünce özgürlüğünü yaygın olarak kullanan İtalya’da kurulmuş bir eğitim kurumudur. İtalya’daki köklü üniversitelere göre yeni kurulan bir özel üniversite olmasına rağmen, üniversite bünyesinde 40 bini aşkın öğrenci bulunmaktadır. 

Üniversite, 100 yıllık tarihi boyunca birçok ünlü politikacıyı, hukukçuyu, akademisyeni, girişimciyi, gazeteciyi ve yazarları kendi bünyesinde yetiştirmiş ve bu sayede İtalya’nın saygın okullarından bir tanesi olmuştur.

Cattolica Üniversitesi Hakkında

1921 yılında Agostina Gemelli tarafından Milano’da kurulan Cattolica Üniversitesi, özel üniversite olup, Avrupa’nın en önemli Katolik üniversitelerinden birisidir.

Milano’nun merkezinde kutsanmış bir noktada olan kampüsünün dışında bir üniversite hastanesinin de bulunduğu, tıp ve ekonomi fakültesine ev sahipliği yapan Roma kampüsü; ile Piacenza’daki ve Brescia kampüsleriyle 30.000 öğrencisine 12 farklı fakültede eğitim vermektedir.

Cattolica Üniversitesi Tıp Fakültesi

Cattolica, çok geniş bir ulusal ağa sahip olan ve uluslararası alanda oldukça tanınmış bir eğitim kurumudur. İtalya’da özel bir üniversitede İngilizce tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler tarafından tercih edilen bir üniversitedir. 

Cattolica Üniversitesi Tıp Fakültesi, Policlinico Gemelli Üniversitesi Hastanesine bağlı olarak çalışmalarını yürütmektedir. Tıp Fakültesinde 6.500 öğrenciye eğitim veren Cattolica Üniversitesi, onkoloji alanında en iyi 43 bilim insanını bünyesinde barındırmaktadır. 

Cattolica Üniversitesini tercih eden öğrenciler bu üniversitede almış oldukları eğitim içerikleriyle Amerika Birleşik Devletleri Tıbbi Lisans Sınavına (USMLE)’ da hazırlanmış olmaktadır.

Cattolica Üniversitesi bünyesindeki 2000 yılında kurulunda SeLdA(Servizio Linguistico D’Atene) ile yabancı öğrenciler de dahil olmak üzere öğrencileri için eğitime dahil ve eşzamanlı bir şekilde çeşitli dil programları ve kursları sunar. Fakülteye göre değişmekle birlikte en yaygın seçilen programlar Fransızca, İspanyolca, Çince ve Arapça’dır. Öğrencileri, seçilen dilde CEFRL standartlarında B2 seviyesine getirmek amaçlanır. Bunun yanı sıra yabancı öğrenciler için yaz aylarında ve okul döneminde olmak üzere iki ayrı şekilde İtalyanca dil kursları düzenlenmektedir.

Üniversite, EDUCatt ile işbirliği çerçevesinde yabancı öğrencilere önemli derecede burs imkanı verir. Burs, öğrencilerin aile gelir durumuna ve not ortalamasına bağlı olarak üniversite ücretinden muaf olmayı ve yemekhanede günde bir ücretsiz öğünden yararlanmayı kapsar. Bunların yanı sıra, not ortalaması en yüksek öğrencilere sağladığı yıllık para desteği ile birçok öğrenciye destek sağlamaktadır.

Cattolica Üniversitesi

Cattolica Üniversitesi Tıp Fakültesi Giriş Sınavı İçeriği

Cattolica Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim almak isteyen öğrencilerin girmesi gereken giriş sınavı, aşağıdaki konulardan oluşmaktadır.

 • Genel Kültür (2)
 • Mantık (20)
 • Biyoloji (18)
 • Kimya (12)
 • Din Kültürü ve Etik (5)
 • Fizik ve Matematik (8)

Öğrenciler, 5 şıklı 65 sorudan oluşan bir sınava tabi tutulmaktadır. Testi geçmek için gereken minimum 65 üzerinden 15 puan almak gerekmektedir.

Öğrencilere bu soruları cevaplandırmaları için 65 dakika süre tanınır. Sınavda her doğru cevap 1 puan kazandırırken yanlış cevaplar ise 0,25 puan kaybettirmektedir.
Boş bırakılan soruların sınav sonucuna herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Sınav Yerleri

Cattolica Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim almak isteyen öğrenciler giriş sınavına Roma’da, Istanbul’da veya dünyadaki uluslararası merkezlerden birinde sınava girebilirler.

Cattolica Üniversitesi Tıp Fakültesi Başvuru Şartları

 • Cattolica Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okumayı düşünen öğrencilerin üniversitenin kendi yapmış olduğu sınavda başarılı olmaları gerekmektedir. Bu sınav International Medical Admission Test (IMAT) ‘e benzer bir sınav yapısına sahiptir. 
 • Cattolica Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim alabilmek için gereken temel şart, Türkiye’de 12 yıllık Temel Eğitimi tamamlamış olmanızdır. 4 Yıllık bir liseden mezun olmanız ya da üniversitenin ilk senesini tamamlamış olmanız bu şart için yeterlidir.
 • ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavında baraj puanını aşmak
 • Cattolica Üniversitesi’nin yapmış olduğu IMAT benzeri sınavda başarılı olmak
 • İtalyanca Tıp Eğitimi almak isteyen adaylar için konsolosluğun öngördüğü B2 seviyesinde İtalyanca dil sertifikası gerekmektedir.
 • Cattolica Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde İngilizce eğitim almak isteyenler için  TOEFL/IELTS sahibi olması gerekmektedir.

Cattolica Üniversitesi Tıp Fakültesi Kontenjanları

Cattolica Üniversitesi Tıp Fakültesi toplam 20’ si Avrupa Birliği, 30’ u Avrupa Birliği dışındaki öğrencilere ayrılmış toplam 50 öğrenci kabul etmektedir.

Cattolica Üniversitesi Tıp Fakültesi Taban ve Tavan Puanları

Cattolica Üniversitesi Tıp Fakültesi taban ve tavan puanları her yıl değişmektedir. Cattolica Üniversitesi Tıp Fakültesi güncel taban ve tavan puanları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Cattolica Üniversitesi Tıp Fakültesi Ücretleri

Cattolica Üniversitesinde tıp okumak isteyen öğrenciler eğitim için senelik olarak EU öğrenciler 7.000 € ila 16.000 € civarı; Non-EU öğrenciler ise 15.600 € gibi bir ücret ödemektedir. Okul ücretleri öğrencilerin aile gelirine ve menşe ülkesine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Aynı zamanda İtalya’da öğrencilerin alabilecekleri bir çok burs imkanıda bulunmaktadır. Burslarda eğitim ücretinin belirlendiği gibi aile maddi gelir beyanına göre belirlenmektedir.

Okul ücretleri yıllık üç taksitte ödenmektedir.

Cattolica Üniversitesi Tıp Fakültesi Adresi

Cattolica Üniversitesi’nde Tıp eğitimi ‘’Largo Agostino Gemelli, 8, 00168 Roma RM, İtalya’’ adresinde verilmektedir.

Cattolica Üniversitesi’nde Öğrenci Hayatı

Üniversitenin dört farklı noktada kampüsü bulunması nedeniyle İtalya’nın çeşitli noktalarında öğrencileri buluşturan uluslararası niteliği sahip bir yapısı bulunmaktadır. Milano kampüsünde eğitim alan öğrenciler şehrin tarihi ve kültürel mekanlarını (Duomo Katedrali, Galleria Vittorio Emanuele, Teatro Alla Scala gibi) keşfetme imkanı bulmaktadır. Roma ve diğer şehirlerdeki öğrenciler ise Milano’da bulunan öğrencilere nazaran daha az şanslılardır. İtalya’da eğitim alan tüm öğrenciler İtalya’nın tarihi sokaklarını keşfetme, birçok müzesini ziyaret etme, Kolezyum’u görme fırsatı bulmuştur. 

Üniversite, öğrencilerine Erasmus öğrenci topluluğu ile sayısız kültürel ve sportif faaliyetler düzenlemekte ve farklı büyüleyici İtalyan şehirlerini keşfetmelerine olanak sağlamaktadır. 

Cattolica Üniversitesi’nin birçok öğrenci tarafından tercih edilmesin diğer bir nedeni, kaliteli bir eğitim vermesi ve iş dünyasından ünlü firmalarla iyi bağlantılara sahip olması nedeniyle dünya üzerinde çeşitli ülkelerde kendilerine kolayca iş bulabilmeleridir.

Roma Şehri

İtalya’nın başkenti olan şehir, kaliteli okulları, kolay uyum sağlanabilen kent yaşamı, müzeleri, tarihi, gezip görülecek birçok doğal turistik yerleri, lezzetli yemekleri ile İtalya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirlerden bir tanesidir.

Roma şehri, İtalya’nın en gelişmiş ve kolay alışılabilecek şehridir. Şehirde İtalya’nın en kaliteli, köklü ve prestijli üniversiteleri yer almaktadır. İtalya’nın merkezinde bulunan Roma şehri sokaklarında dünyanın birçok yerinden gelen uluslararası öğrencilerle İtalyancanın yanında İngilizce pratik yapma imkanı bulabilirsiniz.

Roma’da yaşam birçok kişi için eğlenceli olmasının yanında öğretici ve özgüven aşılayıcı bir tecrübedir.

Cattolica Üniversitesi’nde Öğrenci Değişimi

Cattolica Üniversitesi, Erasmus eğitimi almak isteyen Türk ve birçok ülkeden İtalya’ya eğitim amacıyla gelen yabancı öğrenci tarafından tercih edilen bir üniversitedir. ERASMUS eğitimi için Roma şehri ve Cattolica Üniversitesi sizin için doğru bir adrestir. 

Cattolica Üniversitesi Tıp Fakültesi Fotoğrafları

İtalyada Tıp Eğitimi, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencileri bu üniversitelere giriş sınavlarına kayıtlarını yapmaktadır. IMAT (İtalya’da Tıp) Hazırlık Kurslarımız hakkında detaylı bilgi almak, başvuru ve kayıt işlemleri hizmetlerini öğrenmek için +90 212 234 24 15 ve +90 532 292 92 37 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@italyadatipegitimi.com ‘a mail atabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Bize yazın!
1
Hemen yazın
Merhaba, İtalyada Tıp Eğitimi hakkında öğrencilerimize İtalya'da danışmanlık Sağlıyoruz.