+90 212 234 24 15
Sosyal Medya Hesaplarımız

Bari’de Tıp Eğitimi

24 Nisan 2017
2.262 kez görüntülendi

Bari’de Tıp Eğitimi

İtalya Bari Üniversitesi’nin prestijli Tıp Fakültesi, Farmakoloji ve Hukuk Fakültesi ile birlikte 1924 yılında kuruldu. Bari Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin vizyonu, bir Akdeniz ortamında yenilikçi eğitim, hasta bakımı ve biyomedikal araştırma alanlarında mükemmellik sağlamaktır.

Bari’da İngilizce tıp eğitimi 12 yarıyıldan oluşur ve toplam 6 yıl sürer. Program İtalya Bari Üniversitesi ve İtalya Eğitim, Üniversiteler ve Araştırma Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiştir. Hem AB içinden hem AB dışından öğrenciler  bu programa başvurabilirler. Uluslararası lisans programının öğretimi sadece İngilizcedir. Programın içeriği ve yapısı, Bari Üniversitesi’nde de sunulan İtalyanca yüksek lisans programına dayanmaktadır.

Bari Üniversitesi

Bari Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenciler, tıp alanında önde gelen doktorlardan oluşan bir ağın bir parçası olan öğretmenlerle dersler, seminerler, uygulamalı laboratuvarlar, dönem ödevleri, uzaktan eğitim ve etkileşimin iyi dengelenmiş bir karışımından faydalanır.

Öğretime ek olarak, Bari Üniversitesi Tıp Fakültesinin önemli bir odağı bilimsel araştırmadır. Araştırma merkezleri çok etkileşimlidir ve diğer bölümler, üniversiteler ve araştırma merkezleri ile bağlantılıdır.

İtalya Bari Üniversitesi programı, Bari’de teorik eğitim ve pratik bilgiye odaklanan çeşitli sınıflarla yüksek kaliteli bir tıp eğitimi sağlar. Bu uygulamalı yaklaşım, Bari’deki tıp alanında gelecekteki kariyerleri için çok değerlidir.

Bari’de Tıp Eğitimi: İlk Bakışta Bari Üniversitesi Tıp Fakültesi

 • Bari Aldo Moro Üniversitesi (Università degli Studi di Bari Aldo Moro) 1924 yılında kuruldu ve adını devlet adamı Aldo Moro’dan almıştır.
 • 12 dönem boyunca 6 yıllık Tıp Lisansı programı.
 • Bilimsel araştırmalara yoğun odaklanma.
 • Küçük, çeşitli sınıflar öğrencilere tıp eğitimi için uygulamalı bir yaklaşım sunar.

Bari: Yaşanacak ve Eğitim Alınacak Bir Yer

Bari, İtalyan Puglia bölgesinin başkentidir. 326.000’den fazla nüfusu ile Bari, Adriyatik Denizi’ndeki büyük bir liman ve üniversite şehridir ve uzun zamandır birçok gezginin durağı olmuştur. İtalya’nın “topuğu”ndaki pitoresk konumu ve muhteşem eski şehri göz önüne alındığında, bu durum çok da şaşırtıcı değildir.

Pek çok İtalyan şehrinde olduğu gibi Bari’nin uzun geçmişi de eşsiz cazibesine katkıda bulunuyor. Araplar ve Normanlar dahil yüzyıllar boyu süren işgaller, alışılmadık eklektik bir mimarinin yaratılmasına katkıda bulunmuştur.

Bari Şehri

Şehir, eski ve modern olarak ayrılmıştır. Eski Kent, sayısız küçük dükkânı olan birçok dolambaçlı caddenin oluşturduğu bir labirent gibidir. Diğer yandan muhteşem kasaba evleri, lüks butikleri ve görkemli meydanları ile yeni modern şehir genişçe düzenlenmiştir. Aynı zamanda Bari Üniversitesi’nin ana binasının konumudur.

Eski Kent’e ek olarak, Bari’nin diğer önemli noktaları Corso Emanuele II, 1087 ve 1106 arasında inşa edilmiş San Nicola tapınağı ve tarihi San Dabino Katedrali’dir. Ayrıca görülmeye değer olan Corso Cavour’daki Petruzzelli Tiyatrosu ve 16 km uzaklıktaki Castel del Monte, 1996’da UNESCO Dünya Mirası Alanı ilan edildi. Bari, daha iyi bilinen İtalyan şehirlerine kıyasla daha küçük olmasına rağmen, bu güney liman kenti küçücük bir alana çok heyecan veriyor.

Yaklaşık 60.000 öğrencisi olan Bari, yoğun bir kampüsü ve gece hayatı ile genç ve dinamik bir şehirdir. Yaşam maliyeti diğer birçok İtalyan şehrinden çok daha ucuz, hava aylarca sıcak ve güneşli ve birçok aktivite var. Birçok plajı ve mükemmel güney İtalyan mutfağı, Bari’yi yaşamak ve eğitim almak için keyifli bir yer yapar.

İlk Bakışta Bari

 • Bari, İtalya’nın güney batısında, Adriyatik kıyısında yer alır ve Apulia bölgesinin başkentidir. Önemli bir liman ve üniversite şehridir.
 • Yaklaşık 60.000 öğrenci dahil olmak üzere yaklaşık 325000 nüfusu vardır.
 • Popüler cazibe merkezleri şunlardır: Liman, San Nicola Tapınağı, San Sabino katedrali, Castello Svevo-Normanno kalesi.
 • Bari yüzme, sörf, yelkencilik, bisiklete binme veya doğa yürüyüşü gibi birçok dinlence aktivitesi sunmaktadır.
 • İtalya’da alışveriş için en iyi yerlerden birisidir; Zarif moda seçenekleri için Via Sparano, Via Putignani ve Via Dante II ve muhteşem bulvarı Corso Vittorio, Emanuele alışveriş merkezi, Barimax Alışveriş Köyü çok sayıda dükkan sunmaktadır.
 • Aperatif barlar 21.00 civarında açılır. Bir kadeh şarap ve atıştırmalıklardan sonra birçok restoran, pub ve kulüpten birinde akşamın ve gecenin tadını çıkarın.

Giriş koşulları

Bari Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okumak için, başvuru sahipleri:

 • Genel üniversite giriş yeterliliğini sağlamalı.
 • Biyoloji, Kimya, Fizik ve Matematik konularından oluşan IMAT Sınavını geçmeli. (IMAT)
 • Derslerden tam olarak faydalanabilmek için en az B2 düzeyinde ingilizce bilmeli
 • Not: Klinik ve pratik çalışmaları kolaylaştırmak için İtalyanca dil becerilerini en az B2 düzeyinde önermekteyiz.
 • Daha ayrıntılı bilgi, Napoli II.Federico Üniversitesi hakkında hazırladığımız yazıda bulunabilir.

Bari’de Tıp Eğitimi alabilmeniz ve IMAT Sınavını geçebilmeniz için Sömestr ve Yaz dönemine düzenlediğimiz IMAT Hazırlık Kurslarımıza bekliyoruz.

Öğrenim Ücretleri ve Maliyetleri

Bari Tıp Fakültesi’nde Tıp okumak için beklenen öğrenci ücretleri:

 • Öğrenim ücretleri hakkında güncel bilgi için lütfen buraya tıklayın.
 • Bari’daki öğrenciler ayrıca 120-140,00 Euro bölgesel vergi ödemek zorundadır.
 • Yaşam masrafları aylık yaklaşık 700-1000 Euro.
 • Oda kiralama aylık yaklaşık 250 Euro.
 • Kafeterya yemeği yaklaşık 3 Euro’dur. Restoran yemekleri için yaklaşık 15 Euro harcamayı bekleyebilirsiniz.
 • Öğrenciler için ulaşım bileti ücreti aylık yaklaşık 50 Euro tutmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Bize yazın!
1
Hemen yazın
Merhaba, İtalyada Tıp Eğitimi hakkında öğrencilerimize İtalya'da danışmanlık Sağlıyoruz.