+90 212 234 24 15
Sosyal Medya Hesaplarımız

Milano Bicocca Üniversitesi – Deniz Ece

08 Ocak 2020
1.260 kez görüntülendi
Milano Bicocca Üniversitesi – Deniz Ece

Roma La Sapienza Üniversitesinden İrem İle Röportajımız

1- Öncelikle biraz kendini tanıtabilir misin ? Hangi liseden mezun olduğunuz?

Merhaba, adım Deniz Ece. İstanbul Erkek Lisesi 2019 yılı mezunuyum. Şu an İtalya’da Milano-Bicocca Üniversitesi’nde İngilizce Tıp bölümünde okuyorum.

2- Neden İtalya’da Tıp Eğitimi almak gibi hedefin veya idealin vardı ?

Aslında İtalya’nın benim için bir seçenek olduğunu çok sonra IMAT kayıt döneminden iki-üç ay önce öğrendim. Önceleri Almanya hedefim vardı sonra hedeflerim değişti Türkiye’ye yöneldim ama IMAT Sınavını duyunca İtalya’ya hep çok sıcak bakan biri olarak yönümü İtalya’ya çevirdim.

3- İtalya’da daha önce bulunmuş muydun?

Hayır, ilk gelişimdi aslında.

4- İtalya’da hangi üniversitede tıp eğitimi alıyorsun? Okul ve bulunduğun şehirle alakalı bize izlenimlerini iletebilir misin ?

Ben Milano’ya yakın Bergamo kentinde yaşıyorum. Aslında Milano-Bicocca üniversitesi adı altında geçiyor tıp fakültemiz. Ama International İngilizce tıp normal italyanca tıp kampüsünden (Monza’da bulunuyor)  ayrı olarak Bergamo’da Lombardiya bölgesinin en büyük hastanesinin içinde yer alıyor. İngilizce tıp bölümü daha çok yeni olduğu için henüz mezun vermemiş. Üç yıllık bir bölümüz. Hastane için eğitim bölümü içinde yer alıyoruz. Hastane içerinde eğitim aldığımız için bir kampüsümüz yok dolayısıyla bunu getirdiği bazı dezavantajlar tabi ki göz ardı edilemez-mesela sosyal kulüpler tarzında bir üniversite ortamı yok ya da kütüphanemiz yok- ama ben açıkçası kendi adıma biz bize, küçük bir bölüm olduğumuz için çok memnunum. Öncelikle 100-200 kişilik sınıflar yerine maksimum 35 kişilik bir sınıfta olmanın getirdiği rahatlık ve samimiyet var. Profesörlerimize istediğimiz soruyu çekinmeden sorma imkanımız oluyor. Tıpta bu birinci elden öğrenme çok değerli bir şans bence.

Sosyal açıdansa herkes birbirini tanımak zorunda kalıyor, sınıfta bu sayede arkadaşlık kurmak da zor olmuyor.

Yaşadığım şehir Bergamo ise küçük, sakin ve güvenli bir yer. Küçük ama bence büyük çünkü içinde gerekli her şeyi barındırıyor hemen hemen. Nezih, güvenli bir kasaba. Daha çok yaşlı nüfusu barındırmakla birlikte ev sahipliği yaptığı Bergamo Üniversitesi ve bizim üniversitenin uluslararası tıp bölümü öğrencileri genç nüfusa katkı yapıyor.

Ayrıca “Citta Alta” diye UNESCO tarafından dünya mirası olarak koruma altına alınmış turistik bir eski şehre sahip. Haftasonları güzel zaman geçirmek isteyen Bergamoluların uğrak yeri.

5- İtalya’da Tıp Eğitimi sonrası ne yapmayı planlıyorsun ? Hedeflerinden biraz bize bahsedebilir misin ?

Açıkçası henüz nerede devam etmek istediğimi düşünmedim. Başarılı bir cerrah ve iyi bir insan olmak istiyorum ama İtalya’da kalır mıyım yoksa başka ülkeye mi giderim zaman göstericek… Diğer bir hayalimse Afrikada ya da dünyanın farklı köşelerinde ihtiyacı olan insanlara kendi ülkem de dahil tıp götürmek. Belki “Doctors without Borders” programına katılırım.

6- Eğitim aldığın program tamamem İngilizce olarak sürdürülmekte ama İtalyanca’da sanırım öğreniyorsun ? İtalya’da italyanca öğrenmek bir yabancı öğrenci için kolay mıdır ?

Bergamo’da çok fazla italyanca kursu yok ne yazık ki… Kendi çabamla az çok bir şeyler öğreniyorum tabi ancak  iki üç ay geçmesine rağmen okulda bize vaadedilen italyanca dersleri henüz başlamadı. Ben de heyecanla bekliyorum.

İtalyanca öğrenmeyi çok önemsiyorum. Özellikle Bergamoda İngilizce seviyesi çok düşük. Günlük hayata katılmak ve İtalyanlarla iletişim kurmak istiyorsanız (bürokraside çok önemli italyanca bilmiyorsanız sizle konuşmayabiliyorlar) İtalyanca öğrenmek çok önemli. 

7- Sence İtalyanın eğitim için avantajlı yönleri nelerdir ?

Birçok ülkeden insalarla farklı bir kültürde aynı odaya konduğunuzu düşünün. Biraz böyle hissettiriyor. Yeni şeyler öğrenmeyi yeni insanlar tanımayı sağlıyor ama en önemlisi hayatta kalmayı öğretiyor. Sorun çözme yeteneğinizi geliştiriyor. Eğitim açısından ben kendi üniversitemden memnunum. Gerek üst sınıflardan aldığım bilgilere gerek kendi gözlemlerime göre eğitim seviyesi iyi ancak daha birinci sınıfta olduğum için ayrıntılı Tıp eğitimi kaliteli mi yoksa abartıldığı gibi değil mi ayırt edemiyorum.

8- Türkiye’den aday öğrencilere eğitim için İtalya’yı tavsiye eder misin ?

Kişliğiniz İtalya’nın mantalitesine uyum sağlayabilecek gibiyse tavsiye ediyorum.

9- Son olarak İtalya’da Tıp Eğitimi hazırlık ve sonraki süreçte Pisa Edu’yu tercih etme sebepleriniz nedir? Ayrıca danışmanlık hizmetlerinden memnun kaldınız mı ?

Pisa Edu ile tanışmam çok tesadüf oldu. Annemin bir arkadaşının kızı da Pisa Edu’da danışmanlık hizmeti almış ve şu an Torino’da tıp bölümü okuyor. Başka bir dostumuzun yönlendirmesiyle bir gece annem arkadaşını aradı. Ertesi gün Pisa ile görüşmeye gittik. Başından beri gerek Süleyman bey gerek Kazım bey, Ceylan Hanım ve Abdullah Bey kısacası tüm Pisa Ekibi sürecin sonuna kadar her konuda desteklediler beni. Kaynak açısından tutun da psikolojik desteğe kadar… Çok heyecanlı ve stresliydim aynı zamanda da daha ayakları yere sağlam basan bir tip olduğum için işimi sağlama almak istedim. Az daha şu anki okulumdan çok daha alttaki bir okulu yazıyorum. Bana gerçekten çok rehberlik ettiler her anlamda. Sınav günü sakin tutumları  beni rahatlattı.

Daha da önemlisi tüm olay kazanınca başladı.

İtalya da bizi İtalyan bürokrasisiyle başbaşa bırakmadılar, elimizden tuttular. Daha ilk günden bizi karşılamaya Bergamodaki arkadaşlarını yönlendirdiler. Sağ olsun oturma izni dahil her konuda yardımcı oldular. Kazım Bey bizzat gelip ev bulmamıza yardım etti. Bergamo da ev bulmak çok zor ve uğraştırıcı özellikle öğrenciyseniz.

Çok teşekkürler

İtalyada Tıp Eğitimi, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencileri bu üniversitelere giriş sınavlarına kayıtlarını yapmaktadır. IMAT (İtalya’da Tıp) Hazırlık Kurslarımız hakkında detaylı bilgi almak, başvuru ve kayıt işlemleri hizmetlerini öğrenmek için +90 212 234 24 15 ve +90 532 292 92 37 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@italyadatipegitimi.com ‘a mail atabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Bize yazın!
1
Hemen yazın
Merhaba, İtalyada Tıp Eğitimi hakkında öğrencilerimize İtalya'da danışmanlık Sağlıyoruz.