+90 212 234 24 15
Sosyal Medya Hesaplarımız

Torino Üniversitesi – İdil

17 Ocak 2020
1.289 kez görüntülendi
Torino Üniversitesi – İdil

Torino Üniversitesinden İdil İle Röportajımız

1- Öncelikle biraz kendini tanıtabilir misin ? Hangi liseden mezun olduğunuz?

Merhaba, Özel Bilkent Lisesi mezunuyum. 19 yaşındayım. IB mezunuyum.

2- Neden İtalya’da Tıp Eğitimi almak gibi hedefin veya idealin vardı ?

Üniversiteyi hep yurt dışında okumak istiyordum. Tıp okumak istediğim için Amerika, İngiltere ve Kanada çok uygun seçenekler değildi. İtalya’nın hem Avrupa’da olması hem de sisteminin bizim eğitim sistemimize benzemesi buraya gelmemi sağladı.

3- İtalya’da daha önce bulunmuş muydun?

Evet, daha önce İtalya’ya tatil için gelip çok beğenmiştim.

4- İtalya’da hangi üniversitede tıp eğitimi alıyorsun? Okul ve bulunduğun şehirle alakalı bize izlenimlerini iletebilir misin ?

Torino Üniversitesi‘nde tıp eğitimi alıyorum. Torino, İtalya’nın en büyük şehirlerinden olmasa bile, bir öğrencinin eğitim alabilmesi için çok uygun bir şehir. Deneyimleyebileceğimiz bir sürü etkinlik sunuyor bize. Üniversite’miz şehir merkezinden biraz uzak. Orbassano denilen bir yerde. Şehir merkezine ulaşmak yaklaşık 40 dk-1 saat arası sürüyor. Ulaşım imkanlarının gelişmiş olması sebebi ile bu süre çok sorun olmuyor diyebilirim.

5- İtalya’da Tıp Eğitimi sonrası ne yapmayı planlıyorsun ? Hedeflerinden biraz bize bahsedebilir misin ?

Mezun olduktan sonra ne yapacağıma henüz karar vermedim. 

6- Eğitim aldığın program tamamem İngilizce olarak sürdürülmekte ama İtalyanca’da sanırım öğreniyorsun ? İtalya’da italyanca öğrenmek bir yabancı öğrenci için kolay mıdır ?

Program tamamen İngilizce olsa bile hastane stajlarımız için İtalyan’ca öğrenmemiz gerekiyor. Okul maalesef bize İtalyanca öğrenmemiz için imkanlar sunmadığı için ders yoğunluğumuzla beraber okul dışında ders almak çok zor oluyor. Ancak yazın Türkiye’ye döndüğümde ders alabiliyorum.

7- Sence İtalyanın eğitim için avantajlı yönleri nelerdir ?

İtalya’da Tıp eğitimi almanın bana göre en avantajlı yönü alacağım Tıp diplomasının Avrupa ülkelerinde ve Türkiye’de geçerli olması. Bu şekilde dilediğim gibi mezun olduktan sonra hem Avrupa’nın herhangi bir ülkesinde veya Türkiye’de çalışma imkanına sahip olabileceğim. Ayrıca yeni bir dil öğrenme şansından da bahsetmem gerekir. 6 senenin sonunda çok iyi İtalyanca konuşacağımı düşünüyorum. Böylece hem İngilizce hem de İtalyanca bilmek benim için büyük bir avantaj olacaktır.

8- Türkiye’den aday öğrencilere eğitim için İtalya’yı tavsiye eder misin ?

Evet, kesinlikle tavsiye ederim. İtalya’nın Avrupa’da olması Türkiye’ye ve diğer Avrupa ülkelerine ulaşımı kolaylaştırdığı için akademik hayatın dışında da etkinlikler yapmamızı sağlıyor. Farklı ülkelerden ve kültürlerden arkadaşlar edinmemize yardımcı oluyor.

9- Son olarak İtalya’da Tıp Eğitimi hazırlık ve sonraki süreçte Pisa Edu’yu tercih etme sebepleriniz nedir? Ayrıca danışmanlık hizmetlerinden memnun kaldınız mı ?

Pisa Edu’yu bir aile tanıdığımızdan duymuştum. Daha sonra internetten sayfalarını araştırdıktan sonra Süleyman Bey’le konuştum ve bana çok yardımcı oldu. İtalya’da Tıp eğitimi almak isteyen ve IMAT sınavına hazırlanan herkese Pisa Edu ile çalışmalarını tavsiye ederim.

İtalyada Tıp Eğitimi, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencileri bu üniversitelere giriş sınavlarına kayıtlarını yapmaktadır. IMAT (İtalya’da Tıp) Hazırlık Kurslarımız hakkında detaylı bilgi almak, başvuru ve kayıt işlemleri hizmetlerini öğrenmek için +90 212 234 24 15 ve +90 532 292 92 37 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@italyadatipegitimi.com ‘a mail atabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Bize yazın!
1
Hemen yazın
Merhaba, İtalyada Tıp Eğitimi hakkında öğrencilerimize İtalya'da danışmanlık Sağlıyoruz.