+90 212 234 24 15
Sosyal Medya Hesaplarımız

Torino Üniversitesi

24 Nisan 2017
8.445 kez görüntülendi

Torino Üniversitesi Tarihi

1404 yılında kurulan Torino Üniversitesi, en eski ve prestijli İtalyan üniversitelerinden biridir. Torino’daki farklı alanlarda ve Piyemonte’nin kilit noktalarında 74.000’den fazla öğrenciye ve 120 binaya ev sahipliği yapmaktadır. Torino Üniversitesi, kültürü teşvik eden ve araştırma, yenilik, eğitim ve istihdam üreten “şehir içi şehir” olarak düşünülebilir.

Üniversite, Mısır’dan çağdaş sanata uzanan konularda yerel müzeler ağına yakından ilgi duymakta ve kendi medya, radyo, televizyon ve film yapım birimlerini yönetmektedir.

19. yüzyılda Üniversite, İtalya’daki en prestijli üniversitelerden biri ve Cesare Lombroso, Carlo Forlanini ve Arturo Graf gibi öğretmenlerle İtalyan Pozitivizm için bir dönüm noktası haline gelmiştir. 20.yüzyılda Torino Üniversitesi, İtalyan Anti- faşizminin merkezlerinden biri olmuştur.

Antonio Gramsci ve Piero Gobetti, Palmiro Togliatti ve Massimo Bontempelli, Norberto Bobbio ve Cesare Pavese gibi 20. yüzyıl İtalyan siyasi, sosyal ve kültürel yaşamının önde gelen isimlerinden birçoğu, Turin Üniversitesi’nden mezun olmuş ve aynı zamanda üç Nobel Tıp Ödülü Sahibi; Salvatore Luria, Rita Levi Montalcini, Renato Dulbecco ve iki İtalya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Luigi Einaudi ve Giuseppe Saragat gibi ünlü isimlerde bu üniversitede eğitim almış ve mezun olmuş kişilerdir.

Torino Üniversitesi Hakkında

İtalya’nın kuzeybatısında, Po Nehri’nin kıyısında Piedmont Bölgesi’nin idari merkezi ve İtalya’nın üçüncü büyük şehri olan Torino bölgesinde bulunan Torino Üniversitesi, bugün uluslararası araştırma ve eğitime açık en büyük İtalyan üniversitelerinden biridir.

Mühendislik ve Mimarlık hariç olmak üzere tüm disiplinlerde bilimsel araştırma yapar ve kurslar düzenler. Toplumun ayrılmaz bir parçasıdır, kentsel ve eski mahalle bölgelerini canlandırmak, kültürel etkileşimi, sosyal entegrasyonu ve gelişmeyi teşvik etmek, mevcut gerçekliklerle diyalog ve içgörüyü teşvik etmek için hareket eder.

Üniversite bünyesinde sunulan lisans derslerinin bazıları; Askeri Strateji, Biyoteknoloji, Spor Bilimleri, Restorasyon ve Koruma (Venaria’da) gibi alanlar İtalya’da benzersizdir.

Üniversite, neredeyse her bilgi alanını kapsamaktadır. Örneğin, Tıbbi Teşhis, Biyosensoristik ve Nanoteknoloji araştırma merkezleri İtalya’nın en iyileri arasındadır.

Üniversiteside, tarih, felsefe, hukuk, ekonomi ve tıp gibi geleneksel konularda da dikkate değer bir araştırma geleneğine sahiptir, ve şu anda gıda bilimi, sosyal politika, BT, sahne sanatları ve iletişim bilimleri gibi önemli modern sektörlerde de eğitimler sunmaktadır.

Üniversitede öğrencilerin yararlanabileceği 32 alanda 22 kütüphane bulunmaktadır. Torino Üniversitesi, Botanik Bahçesi ve “Cesare Lombroso” – Ceza Antropolojisi Müzesi ve “Luigi Rolando” – İnsan Anatomisi Müzesi gibi çeşitli Üniversite Müzeleri ile tanınmaktadır.

Torino Üniversitesi Tıp Fakültesi

Torino Üniversitesi’nde 2017 yılında başlayan tıp eğitimi, Torino şehrinde San Luigi Gonzaga olarak bilinen bir eğitim hastanesinde verilmektedir. Hastanede öğrencilere, canlı hasta tedavi etme tecrübeleri verilmekte ve çeşitli alanlarda yapılan araştırma çalışmalarını gözlemleme fırsatı sağlanmaktadır. Kampüste tıp öğrencilerinin ihtiyaçlarını karşılayacak her türlü imkan bulunmaktadır. Acil servisler, hastaneler, konforlu konferans salonları ve birinci sınıf tıbbi araştırma laboratuvarları Torino Üniversitesi’nin kampüsünde mevcuttur.

Aynı zamanda kampüste tıp eğitimi, hem İtalyanca hem de İngilizce olarak verilmesi İtalyan ve uluslararası öğrenci etkileşimleri açısından büyük öneme sahiptir.

İtalya’da Tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler tarafından oldukça tercih edilen bir üniversitedir. Üniversite, öğrencilerine Tıp alanında gelişmiş fırsatlar sunmakta ve kaliteli bir eğitim almak için her yıl az sayıda öğrenciye kapılarını açmaktadır.

Öğrencilerin üniversitede eğitim alabilmeleri için IMAT sınavında üniversitenin belirlemiş olduğu kontenjan sıralamasına girmeleri gerekmektedir. IMAT sınavına ön hazırlık yapmak büyük önem arz etmektedir. Bu konuda öğrencilerin alanında uzman, İtalya’da Tıp eğitimi veren üniversiteler hakkında bilgi sahibi olan kişilerden danışmanlık hizmeti alması ve IMAT hazırlık kurslarına katılım sağlamaları faydalı olmaktadır.

Torino Üniversitesi Tıp Fakültesi Başvuru Şartları

  • Torino Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okumayı düşünen öğrencilerin International Medical Admission Test (IMAT) olarak adlandırılan sınavda başarılı olmaları gerekmektedir.
  • Torino Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim alabilmek için gereken temel şart, Türkiye’de 12 yıllık Temel Eğitimi tamamlamış olmanızdır. 4 Yıllık bir liseden mezun olmanız ya da üniversitenin ilk senesini tamamlamış olmanız bu şart için yeterlidir.
  • ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavında baraj puanını aşmak
  • IMAT Sınavında başarılı olmak
  • İtalyanca Tıp Eğitimi almak isteyen adaylar için konsolosluğun öngördüğü B2 seviyesinde İtalyanca dil sertifikası gerekmektedir.

Torino Üniversitesi Tıp Fakültesi Kontenjanları

Torino Üniversitesi Tıp Fakültesi kontenjanları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle işletişime geçebilirsiniz.

Torino Üniversitesi Tıp Fakültesi Taban ve Tavan Puanları

Torino Üniversitesi Tıp Fakültesi taban ve tavan puanları her yıl değişmektedir. Torino Üniversitesi Tıp Fakültesi güncel taban ve tavan puanları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Torino Üniversitesi Tıp Fakültesi Ücretleri

Torino Üniversitesinde tıp okumak isteyen öğrenciler eğitim için senelik olarak 156 € ila 2.805 € arasında bir ücret ödemektedir. Okul ücretleri öğrencilerin aile gelirine ve menşe ülkesine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Aynı zamanda İtalya’da öğrencilerin alabilecekleri bir çok burs imkanıda bulunmaktadır. Burslarda eğitim ücretinin belirlendiği gibi aile maddi gelir beyanına göre belirlenmektedir.

Okul ücretleri yıllık Ekim, Kasım ve Nisan ayında olmak üzere toplam üç taksitte ödenmektedir.

Torino Üniversitesi Tıp Fakültesi Adresi

Torino Üniversitesi’nde Tıp eğitimi ‘’Regione Gonzole, 10, 10043 Orbassano TO, İtalya’’ adresinde verilmektedir.

Torino Üniversitesi’nde Öğrenci Hayatı

Torino şehri, öğrencilere yıl boyunca süren çok çeşitli etkinlikler, müzeler, siteler, anıtlar, kiliseler, parklar, tiyatrolar gibi kültürel alanlarda oldukça fazla olanak sunmaktadır. Şehrin heyecan verici yaşam tarzı, burada eğitim alan öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.

İtalya’nın en gelişmiş şehirlerinden biri olması, uluslararası öğrenci hareketliliği açısından birçok sosyal faaliyet alanı yaratmaktadır. Torino konumu itibariyle Fransa’ya ve İtalya’nın diğer şehirlerine yakın olmasından dolayı eğitim alırken gezebileceğiniz bir şehirdir.

Torino Şehri

Torino, Kuzey İtalya’da bulunan Piyemonte bölgesinin baş şehridir. Batısı ve kuzeyinde Alp Dağları bulunan şehrin içinden Po Nehri geçmektedir. Torino şehri, doğal, tarihi ve kültürel dokusu ile ön plana çıkmış bir şehirdir. Aynı zamanda İtalyan otomotiv sektörünün kalbi konumdadır. Birçok Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmasıylada bilinmektedir.

Torino Üniversitesi’nde Öğrenci Değişimi

Torino Üniversitesi, Erasmus eğitimi almak isteyen Türk ve birçok ülkeden İtalya’ya eğitim amacıyla gelen yabancı öğrenci tarafından tercih edilen bir üniversitedir. ERASMUS eğitimi için Torino şehri ve Torino Üniversitesi sizin için doğru bir adrestir.

Torino Üniversitesi Tıp Fakültesi Fotoğrafları

İtalyada Tıp Eğitimi, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencileri bu üniversitelere giriş sınavlarına kayıtlarını yapmaktadır. IMAT (İtalya’da Tıp) Hazırlık Kurslarımız hakkında detaylı bilgi almak, başvuru ve kayıt işlemleri hizmetlerini öğrenmek için +90 212 234 24 15 ve +90 532 292 92 37 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@italyadatipegitimi.com ‘a mail atabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Bize yazın!
1
Hemen yazın
Merhaba, İtalyada Tıp Eğitimi hakkında öğrencilerimize İtalya'da danışmanlık Sağlıyoruz.