+90 212 234 24 15
Sosyal Medya Hesaplarımız

12 Yıllık Temel Eğitim

24 Nisan 2017
1.761 kez görüntülendi

12 Yıllık Temel Eğitim

IMAT Sınavı, MIUR, İtalya Eğitim, Üniversite ve Araştırma Bakanlığı tarafından hazırlanan ve aynı gün bütün İtalyan Devlet Üniversitelerinde uygulanan ulusal bir sınavdır.

İtalya’da Tıp Eğitimi alabilmek için gerekli olan IMAT Sınavına başvurmak için adayların aşağıdaki kriterleri karşılamaları gerekmektedir;

Aşağıdaki şartlar, İtalyan Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl yayınlanan kabul esaslarına dayanmaktadır.

İtalya’nın dünyanın çeşitli ülkeleri ile çeşitli ikili ve özel anlaşmaları mevcuttur. Ancak, genel bir kural olarak, başvuru sahipleri başvuru yapmadan önce en az 12 yıllık temel eğitime sahip olmalıdır. Sadece 10 veya 11 yıllık bir eğitimden sonra üniversiteye kabulün mümkün olduğu ülkelerden gelenler,  üniversiteye gittiklerini ve toplam 12 yıllık eğitime ulaşmak için gerekli tüm sınavları 1 veya 2 yıl boyunca geçtiklerini kanıtlamalıdır.

11 veya 10 yıllık temel eğitimden sonra elde edilen yeterlilikler, adaylar aşağıdaki ek koşullardan birini karşılamadığı sürece İtalyan üniversitelerine kayıt olamazlar.

Üniversiteye Giriş Sınavı Gerekli Olan Ülkeler

Üniversite eğitimine alternatif olarak adaylar, lise sonrası diplomaya sahip olduklarını kanıtlamak zorundadır. Her durumda, yasaların gerektirmesi durumunda, adayların ülkelerindeki Üniversite Giriş Sınavını geçmeleri gerekir.

Aday öğrencinin lise eğitimini aldığı ülkede üniversite eğitimine kabul, özel bir sınava tabi ise, bu sınavı gerekli puanlarla geçmesi gerekmektedir.

Lise Giriş Sınavlarına Birkaç Örnek;

  • İspanya’da Selectividad
  • Yunanistan’da Veveossi Prosvassis
  • Brezilya’da Vestibular / ENEM
  • Çin’de Gao Kao (min. puan: 500/750)
  • Türkiye’de TYT ve AYT

İtalya’da Tıp Eğitimi almaya karar veren öğrencilerin, Türkiye’de 12 yıllık temel eğitim ini tamamlamış olması gerekmektedir. 12 yıllık temel eğitimi 12 yıldan az okuyan öğrencilerin ayrıca bir üniversitenin ilk senesini tamamlaması ya da 4 yıllık bir liseden mezun olması da İtalya’da Tıp Eğitimi almak isteyen öğrenciler için yeterli bir durumdur.

Yurtdışında elde edilen yeterliliklerin geçerliliği ile ilgili ayrıntılar için bakanlık düzenlemelerine özellikle de yönetmelik 1 ve 2’deki güncellenmiş eklere başvurabilirler. Sahip olduğunuz lise diplomasının İtalya’daki geçerliliğini teyit etmek için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Yurtdışında elde edilen lise diplomalarının geçerliliğinin doğrulanması için, İtalya’daki Üniversiteler İtalyan Milli Eğitim Bakanlığının ilgili yönergelerini takip etmektedirler.

İtalyada Tıp Eğitimi, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencileri bu üniversitelere giriş sınavlarına kayıtlarını yapmaktadır. IMAT (İtalya’da Tıp) Hazırlık Kurslarımız hakkında detaylı bilgi almak, başvuru ve kayıt işlemleri hizmetlerini öğrenmek için +90 212 234 24 15 ve +90 532 292 92 37 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@italyadatipegitimi.com ‘a mail atabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Bize yazın!
1
Hemen yazın
Merhaba, İtalyada Tıp Eğitimi hakkında öğrencilerimize İtalya'da danışmanlık Sağlıyoruz.