+90 212 234 24 15
Sosyal Medya Hesaplarımız

Pavia Üniversitesi

24 Nisan 2017
9.599 kez görüntülendi

Pavia Üniversitesi Tarihi

Pavia Üniversitesi, temelleri 9. yüzyılın başlarında var olan dünyanın en eski akademik kurumlarından biridir. Kral Lotharius’un bir fermanında, 825’te Pavia’da zaten bir hukuk eğitimine adanmış bir yükseköğretim kurumunun kurulduğunu kabul etmktedir. Daha sonra Kuzey İtalya için ana eğitim merkezi olarak atanmıştır.

Milano Dükü Gian Galeazzo Visconti tarafından büyütülen ve yenilenen üniversite, 1361’de İmparator IV. Charles tarafından resmen bir Studium Generale olarak kurulan Dükalık Üniversitesi oldu.

16. ve 17. yüzyıllarda bir toplumsal huzursuzluk ve sıkıntı döneminden sonra, üniversitenin yeniden doğuşu 1700’lerin ikinci yarısında Habsburg’daki Maria Theresa ve II. Joseph’in radikal reformlarıyla gerçekleşti. 20. yüzyıla kadar Lombardiya’daki tek üniversite olarak kaldı.

Pavia Üniversitesi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere etkileyici sayıda ünlü mezunlara sahiptir:

 • Christopher Columbus
 • Gerolamo Cardano
 • Lazzaro Spallanzani
 • Alessandro Volta
 • Lorenzo Mascheroni
 • Antonio Scarpa
 • Ugo Foscolo
 • Camillo Golgi
 • Giulio Natta
 • Carlo Rubbia

Pavia Üniversitesi Hakkında

UNIPV, İtalya’nın en tarihi üniversitelerinden biridir, çok uzun zaman önce kuruluşundan bu yana 650. yılını kutlamıştır. Adı iyi bilinir ve birçok öğrenci Pavia’da okumak için ülkelerinden/memleketlerinden (Milan, Bergamo, Como gibi kendi üniversitelerine sahip olanlar bile) ayrılır. Üniversite her zaman üst sıralarda yer almaktadır ve 2010 yılında CENSIS ulusal sıralamalarında ilk sırada yer almıştır.

Pavia Üniversitesi‘nde birçok tarihsel şahsiyet okumuş ve eğitimler vermiştir. Dünya mirasına büyük katkılarda bulunan bu kişiler sayesinde üniversite şuanki ününü kazanmıştır. Kimler bu kişiler arasında bir gözatalım.

Albert Einstein ilk bilimsel çalışmasını Pavia’da yazdı (“Manyetik Alanlarda Eter Durumunun İncelenmesi” 1895) ve taşındığında bile şehre olan sevgisini ve nostaljisini ifade etmeye devam etti – “..An die shoene brueke in Pavia ich habe oft gedacht..”-Pavia’daki güzel köprüyü sık sık düşündüm (Einstein mektubu 1947’den)
Leonardo da Vinci, San Matteo hastanesi tarafından sağlanan serebral ventrikülleri, fetus kasları gibi çalışmaları incelemek için Pavia’daki insan topluluklarını parçalayıp incelemiştir.
C. Golgi, hücrelerde Golgi Aparatı, Golgi sinir boyama yöntemi, kastaki Golgi tendon organı ve diğer birçok keşif için Pavia’da yoğun bir şekilde çalışmış ve Pavia’ya biyo-tıbbi bir sınır olarak birçok uluslararası tanınma ve tanıtım kazandırmıştır. Aynı zamanda bu çalışmaları sayesinde Nobel Fizyoloji ve Tıp ödülüde kazanmıştır.

Üniversite bünyesinde yaklaşık olarak 1.500 uluslararası öğrenci bulunmaktadır. Aynı zamanda birçok profesöre, öğretim görevlisine ve idari personele ev sahipliği yapmaktadır.
Pavia Üniversitesi, öğrencilerine 18 bölüm, 77 İtalyanca program, 39 lisans programı, 38 master programı, 12 İngilizce yüksek lisans programı ve 19 doktora programı imkanı sunmaktadır.

Üniversitenin sunduğu lojistik ve imkanlar, gelişmiş bir Avrupa Üniversitesinin beklentilerinden aşağıda kalmamaktadır. Derslikler/Konferans salonları projektörler, wifi, klima ve ses yükseltme sistemleri ile donatılmıştır. Kafeteryalar ve yiyecek içecek otomatları da öğrencilerin kolaylıkla ulaşım sağlayabilecekleri yerlerdedir.

Pavia Üniversitesi Tıp Fakültesi

Pavia Üniversitesi İngilizce tıp fakültesi, İtalya’da bu alandaki ilk devlet üniversitesidir. “Harvey kursu”, tıp biliminin ve sanatının öğretiminde 500 yılı aşkın deneyime dayanılarak geliştirilmiştir. Pavia, Milano’dan 40km uzaklıkta bulunan ünlü bir üniversite şehridir. Pavia Üniversitesi, Avrupa’nın ilk üniversitelerinden biridir ve oldukça prestijli bir konumdadır.

Üniversitedeki çalışma materyali, İngiltere ve ABD’deki tıp öğrencileri tarafından kullanılan uluslararası kabul görmüş İngilizce tıp kitaplarının en son sürümlerine dayanmaktadır. Dersler, sınavlar ve diğer etkinlikler tamamen İngilizce olarak yapılır. Öğrencinin edindiği derece, tüm Avrupa Birliği ve ötesinde uzmanlık ve uygulama kapılarını açar. İngilizce Tıp Dersinin öğretim üyeleri, alanındaki en son gelişmelere aktif olarak katılan bilim insanları ve klinisyenlerdir ve bu konuda en güncel bilgileri sunmak için ders materyallerini sürekli olarak gözden geçirirler.

Profesörlerin çoğunun İngilizce konuşulan ülkelerde öğretim veya araştırma deneyimi vardır. Bunun en parlak örneği, Cambridge Üniversitesi’nde (İngiltere) 20 yılı aşkın deneyime sahip Pavia’nın İmmünoloji / Patoloji kursu profesörü Prof. Gherardi’ dir.

Pavia, İtalya’da (2012 itibariyle) robotik cerrahi sistemi olan da Vinci Cerrahi Sistemi ile Kalp ameliyatları yapan tek yerdir. Ayrıca, kanser tedavisi için Radyo-izotopların yaratıldığı kendi Tıbbi Nükleer Laboratuarına sahip olan İtalya’daki az sayıdaki yerlerden biridir.

Pavia Üniversitesi, mezun olan öğrencilerinin %82’sinin aynı yıl içinde iş bulduğu, Avrupa içinde ilk
300’de, Tıp bölümünün ise dünyada ilk 250’de yer aldığı bir üniversitedir.

Pavia Üniversitesi, verdiği akademik eğitimin yanı sıra yabancı öğrencileri destekleyici birçok olanak
sunar. İtalyanca dili yetersiz öğrenciler için cüzi bir miktar ile verdiği İtalyanca dil kursu, çeşitli
interaktif sosyal grupların yanı sıra, okul içi öğrenci işlerinde yıllık 150 saatlik çalışma imkanı sağlar.

Pavia Üniversitesi

Pavia Üniversitesi Tıp Fakültesi Başvuru Şartları

 • Pavia Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okumayı düşünen öğrencilerin International Medical Admission Test (IMAT) olarak adlandırılan sınavda başarılı olmaları gerekmektedir.
 • Pavia Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim alabilmek için gereken temel şart, Türkiye’de 12 yıllık Temel Eğitimi tamamlamış olmanızdır. 4 Yıllık bir liseden mezun olmanız ya da üniversitenin ilk senesini tamamlamış olmanız bu şart için yeterlidir.
 • ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavında baraj puanını aşmak
 • IMAT Sınavında başarılı olmak
 • İtalyanca Tıp Eğitimi almak isteyen adaylar için konsolosluğun öngördüğü B2 seviyesinde İtalyanca dil sertifikası gerekmektedir.

Pavia Üniversitesi Tıp Fakültesi Kontenjanları

Pavia Üniversitesi Tıp Fakültesi kontenjanları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle işletişime geçebilirsiniz.

Pavia Üniversitesi Tıp Fakültesi Taban ve Tavan Puanları

Pavia Üniversitesi Tıp Fakültesi taban ve tavan puanları her yıl değişmektedir. Pavia Üniversitesi Tıp Fakültesi güncel taban ve tavan puanları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Pavia Üniversitesi Tıp Fakültesi Ücretleri

Pavia Üniversitesinde tıp okumak isteyen öğrenciler eğitim için senelik olarak 156 € ila 3.985 € arasında bir ücret ödemektedir. Okul ücretleri öğrencilerin aile gelirine ve menşe ülkesine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Aynı zamanda İtalya’da öğrencilerin alabilecekleri bir çok burs imkanıda bulunmaktadır. Burslarda eğitim ücretinin belirlendiği gibi aile maddi gelir beyanına göre belirlenmektedir.

Okul ücretleri yıllık Eylül, Aralık ve Mart ayında olmak üzere toplam üç taksitte ödenmektedir.

Pavia Üniversitesi Tıp Fakültesi Adresi

Pavia Üniversitesi’nde Tıp eğitimi ‘’Via Forlanini, 8, 27100 Pavia’’ adresinde verilmektedir.

Pavia Üniversitesi’nde Öğrenci Hayatı

Pavia’daki sosyal yaşam çok gelişmiştir. Bu sayede çok sayıda öğrenci ve “kolejler” tarafından düzenlenen büyük yaz partilerinin geliştirilmiş benzersiz geleneği, sınavlar arasında rahatça dinlenmenizi ve kafanızı biraz yenilemenizi sağlar. Şehir, barlar / publar, dondurma dükkanları ve çalışmalardan sonra arkadaşlarıyla kaliteli zaman geçirebilecekleri yerlerle doludur. Yabancı öğrenci sayısı etkileyici ve İngilizce konuşan bir arkadaş şirketi bulmak zor değildir.

Pavia Şehri

Pavia, Milano’ya yaklaşık 40 km uzaklıkta yer alan küçük, yeşil ve tarihi bir kuzey-İtalyan şehridir. Milano megapolis’ inden trenle 30 dakikada ulaşılabilir.
“Ticino” nehri, Pavia şehir merkezinin yakınından geçmektedir ve onu geçen iki köprü (ilki Pavia’nın ünlü Kapalı Köprüsüdür) şehir parklarına ve şehir merkezine erişim sağlamaktadır. Roma döneminde kurulan Pavia’nın bugünkü nüfusu yaklaşık 70.000 ve 24.000 öğrenciden oluşmaktadır.
Şehir içi bisikletle ulaşım, şehir çoğunlukla düz olduğundan ve bisiklet yolları çok yaygın olduğu için çok fazla tercih edilen bir deneyimdir. Sürücüler ayrıca yollardaki bisikletlere aşinadır ve bisikletlilere saygılı davranırlar.

Pavia büyük bir şehir olmamasına rağmen, sunduğu hizmet ve cazibe merkezlerinde çok gelişmiştir: Spor salonları, yüzme havuzları, müzeler, kütüphaneler, birkaç küçük sinema, bar ve pub, partiler ve çok sayıda öğrenci.

Pavia Üniversitesi’nde Öğrenci Değişimi

Değişim programları, tıpta uygulamalı deneyim kazanmak ve farklı kültürleri tanımak için ufukları genişletmek ve yurtdışında önemli miktarda zaman geçirmek için bir fırsattır. Ayrıca, bir gün bir klinikte araştırma yapabileceğiniz veya bir klinikte çalışabileceğiniz dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerle tanışma fırsatı da vardır.

Avrupa’da Değişim – Pavia şu anda ERASMUS değişim programının bir parçası olarak ortak üniversitelerinden birinde bir yıla kadar vakit geçirmesine izin veriyor. Yıl sonuna kadar tüm sınavlar ve klinik çalışmalar Pavia’daki müfredatta tanınır. Değişim bursları da bu programa dahildir ve öğrenci Avrupa, Avusturya, İngiltere, Belçika, Fransa, Finlandiya, Almanya, Polonya, Portekiz, Slovakya, İspanya, İsviçre, Macaristan ve daha pek çok ortak tıp fakültesinden birini seçebilir.

Avrupa Dışında Değişim – Küresel Sağlık Öğrenme Fırsatlarını temsil eden GHLO, ABD’de Tıp fakültesi kabul testlerini (MCAT) yöneten aynı kuruluş olan AAMC tarafından düzenlenen bir projedir. Proje, öğrencinin Temmuz 2013’e kadar dünyanın dört bir yanındaki çok çeşitli seçeneklerden bir üniversite seçmesine izin veriyor. Bunlar ABD, Avrupa, Avustralya, Orta Doğu, Afrika, Çin ve Güney Amerika da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından yaklaşık 80 kurumdur. Tüm bunlar klinik deneyim kazanmak ve Üniversite öğrenci hayatına katılmak için birkaç ay boyunca gitmenizi sağlar. Proje şu anda pilot aşamasındadır ve Pavia Üniversitesi İtalya’da projeye katılan tek üniversitedir.

Pavia Üniversitesi Tıp Fakültesi Fotoğrafları

İtalyada Tıp Eğitimi, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencileri bu üniversitelere giriş sınavlarına kayıtlarını yapmaktadır. IMAT (İtalya’da Tıp) Hazırlık Kurslarımız hakkında detaylı bilgi almak, başvuru ve kayıt işlemleri hizmetlerini öğrenmek için +90 212 234 24 15 ve +90 532 292 92 37 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@italyadatipegitimi.com ‘a mail atabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Bize yazın!
1
Hemen yazın
Merhaba, İtalyada Tıp Eğitimi hakkında öğrencilerimize İtalya'da danışmanlık Sağlıyoruz.