+90 212 234 24 15
Sosyal Medya Hesaplarımız

IMAT Sınavı Nedir ?

24 Nisan 2020
13.099 kez görüntülendi

IMAT Sınavı, İtalya’da İngilizce Tıp ve Dişçilik Bölümlerinde eğitim almak isteyen öğrencilerin girmesi gereken resmi bir sınav türüdür. Uluslararası tıp bölümlerine giriş sınavıdır. IMAT Sınavı İtalyan Yüksek Öğretim Araştırma Bakanlığı (MIUR) ve Cambridge Assessment tarafından ortak olarak düzenlenmektedir. İtalya’da İngilizce Tıp Eğitimi veren, Humanitas Üniversitesi, Unicamillus Üniversitesi, San Raffele Üniversitesi ve  Cattholica Üniversitesi ise IMAT Sınavına benzer kendi sınavlarını yaparak öğrenci kabulü yapmaktadırlar.

IMAT Sınavı Nedir?

IMAT Sınavı ilk defa 2011 yılında yapılmıştır. 2011 yılında bir üniversite ile başlayan İtalya’da İngilizce Tıp Eğitimi serüvenine bu yıl toplam 12 Devlet Üniversitesi ve 4 Özel Üniversite katılmıştır. Ayrıca bir adet devlet üniversitesinde de diş hekimliği bölümüne öğrenci kabülü IMAT  ile yapılmaktadır.

IMAT Sınavına İtalya’da İngilizce tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler girmektedir. IMAT Sınavı yılda 1 kez yapılmakta ve her yıl Eylül ayının ikinci haftası gerçekleşmektedir. Ancak sınav kaydı ve okul tercihi daha erken yapılmaktadır.

IMAT Sınavında her ne kadar temel sayısal bilimler alanından sorular olsa da, biyoloji, kimya, fizik, matematik konularının yanında öğrencinin analitik düşünme becerisi, genel kültürü ve problem çözme yeteneğini ölçme amaçlı sorular da yer almaktadır.

IMAT Sınav Yapısı Nasıldır?

IMAT  İngilizce olarak yapılmakta ve öğrencilerin 60 çoktan seçmeli soruyu 100 dakika içerisinde çözmeleri gerekmektedir. IMAT Sınavında her doğru cevap öğrencilere 1.5 puan kazandırmakta; her yanlış cevap ise 0,4 puan kaybettirmektedir. IMAT Sınavında boş bırakılan soruların sınav sonucuna herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Öğrenciler, IMAT Sınavında en fazla 90 puan üzerinden değerlendirilmektedir.

IMAT Sınavı Konu Dağılımı Nasıldır?

60 Çoktan seçmeli sorundan oluşan IMAT Sınavında konular şu şekildedir;

 • Mantıksal Akıl Yürütme 10 soru
 • Biyoloji 18 Soru
 • Kimya 12 Soru
 • Fizik 4 Soru
 • Matematik 4 Soru
 • Genel Kültür 12 Soru

IMAT Sınav Konuları Nedir?

IMAT Sınavında Mantık, Biyoloji, Kimya, Fizik, Matematik konularında toplam 60 soru bulunmaktadır. Öğrencilerin verilen toplam 60 soruyu cevaplandırmaları için 100 dakikalık süresi bulunmaktadır.

IMAT Sınavında her ne kadar temel sayısal bilimler alanından sorular olsa da, biyoloji, kimya, fizik, matematik konularının yanında öğrencinin analitik düşünme becerisi, genel kültürü ve problem çözme yeteneğini ölçme amaçlı sorular da yer almaktadır.

IMAT Sınav Tarihi Nedir?

IMAT Sınav 2013 ve 2014 yılların haricinde 2011 yılından bu yana her yıl Eylül ayında yapılmıştır. IMAT her yıl Eylül ayında düzenlenmektedir.

2021-2022 akademik yılı için IMAT  tarihi 9 Eylül 2021 olarak açıklanmıştır.

IMAT Sınav Ücreti Nedir?

2019, 2020 ve 2021 yıllarında yapılan IMAT için belirlenen ücret 130 Euro‘dur. 2022 yılında yapılacak sınav için şu anlık herhangi bir ücret ilan edilmemiştir. IMAT Sınavı ücretinde herhangi bir değişiklik olması durumunda buradan gerekli duyurular yapılacaktır.

İtalyan Eğitim Bakanlığı tarafında gerekli açıklamalar yapıldığı takdirde  sitemizde ve sosyal medya hesaplarımızdan gerekli duyurular yapılacaktır.

IMAT Sınavı Çıkmış Soruları

İtalya’da İngilizce Tıp ve Dişçilik bölümlerinde eğitim almak isteyen öğrenciler dilerlerse 2011 yılında itibaren IMAT Sınavı Çıkmış Sorularına göz gezdirerek sınav hakkında fikir sahibi olabilirler.

Her yıl İtalyan Eğitim Bakanlığı tarafında yayınlanan IMAT Sınavı Çıkmış Sorularına aşağıdaki formu doldurarak erişebilirsiniz.

IMAT Sınavı Çıkmış Soruları İstek Formu

  IMAT Sınavı Örneği

  IMAT Sınavı Örneği olarak yaptigimiz deneme sınavlarında faydalanabilirsiniz. IMAT Sınavı Örneği içeriği ve soru dağılımı Cambridge ile İtalyan Milli Egitim Bakanlık ile beraber düzenlenen IMAT Sınavı ile birebir aynıdır.

  IMAT Deneme Sınavları

  IMAT Deneme Sınavılarımız bizlerden kurumsal danışmanlık hizmeti alan öğrencilerimiz için tamamen ücretsiz şekilde sunulmaktadır.

  Her hafta pazar günü ofisimizde danışmanlık hizmeti sunduğumuz öğrencilerimize IMAT Deneme Sınavı yapmaktayız. IMAT Sınavının gerçekleştirileceği Eylül ayına kadar toplam 25 IMAT Deneme Sınavı yapmayı planlamaktayız.

  İtalya’da Eğitim Şartları Nelerdir

  • İtalya’da Tıp Eğitimi almaya karar veren öğrencilerin, Türkiye’de 12 yıllık temel eğitimini tamamlamış olması gerekmektedir. 12 yıllık temel eğitimi 12 yıldan az okuyan öğrencilerin ayrıca bir üniversitenin ilk senesini tamamlaması ya da 4 yıllık bir liseden mezun olması da İtalya’da Tıp Eğitimi almak isteyen öğrenciler için yeterli bir durumdur.
  • İtalya’da Tıp okumak için öğrencilerin Türkiye’de yapılan YKS sınavında her iki oturum olan TYT ve AYT bölümünde bulunan 3 puan türünden birinde barajı aşmaları gerekmektedir. Biz öğrencilerimize AYT’te sayısal bölümde barajı aşmalarını tavsiye etmekteyiz.
  • İtalya’da Tıp Eğitimi’ni  İtalyanca almak isteyen öğrencilerin İtalyan konsolosluğunun belirlemiş olduğu İtalyanca dil seviyesine (en az B2) gelmesi;
  • İtalya’da Tıp Eğitimi’ni İngilizce  almak isteyenler ise IMAT Sınavından tercih ettikleri üniversitenin sıralamasına girmeleri gerekmektedir.
  • İtalya’da Tıp Eğitimi veren özel üniversiteler IMAT benzeri bir sınav yapmakta ve sınavda başarılı olan öğrencileri üniversitesine kabul etmektedir

  IMAT Sınavı Zor Mudur?

  IMAT Sınav müfredatı çoğunlukla Türkiye’deki müfredata uyumludur. İngilizce ile birlikte Biyoloji, Kimya ve Matematik konularında akademik anlamda iyi olan öğrenciler çok rahatlıkla bu sınavı yapabilmektedir. IMAT sınavında balşarılı olabilmek için konularda eksikliğin olmaması ve bol bol soru çözümleri yapılması gerekmektedir. Sınavlarda öğrencilerimizin başarı oranı çok yüksektir.

  IMAT Sınavından Sonra Üniversiteye Yerleşme Nasıl Olmaktadır?

  IMAT Sınavından sonra İtalya’da Tıp Eğitimi almak istediğiniz üniversitenin kontenjan sayısına göre en yüksek puandan başlayarak öğrenci alımları yapılmaktadır.

  Ayrıca üniversitelerin yedek listeleride bulunmaktadır. Üniversiteye kayıt olmayan öğrencilerin yerine yedeklerden öğrenci alımları yapılmaktadır.

  IMAT Sınavı Merkezleri Neresidir?

  Genellikle çoğu öğrenci IMAT sınavına İtalya’da tercih etmiş olduğu üniversitede girmektedir. Ancak IMAT Sınav başvurusu yapan öğrenciler 2018’den bu yana İstanbul’da bulunan sınav merkezlerinde de IMAT sınavına girebilmektedir. Ayrıca IMAT sınavına NY, Dubai, Londra, Tel Aviv, Atina, Barselona gibi dünyanın birçok ülkesinde girmekte mümkündür.

  IMAT Puanı Hesaplama

  IMAT Sınavında elde ettigini puanı hesaplamak icin aşağıdaki IMAT Sınavı Puan Hesaplama tablomuzu kullanabilir, Ayrıntlı sonucunuzu e-mail olarak almak için email adresinizi yazabilirsiniz.

  IMAT Puanınızdan memnun değil misiniz? IMAT Sınavı Hazırlık Eğitimlerimizi ve Kaynak Kitaplarımızı Kullanarak Netlerinizi Arttırabilirsiniz! İncelemek İçin Tıklayın

  IMAT Sınavına Hangi Kaynak Kitaplarla Hazırlanmak Gerekir?

  İtalya’da Tıp Eğitimi uzmanları tarafından düzenlenmiş olan IMAT Hazırlık Kurslarımız sayesinde öğrencilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda özel ve grup dersleri ayarlamaktayız. IMAT Hazırlık Kurslarımıza katılan her öğrencimize kaynak kitaplar vererek ve deneme sınavları yaparak öğrencilerimizi İtalya’da ki Tıp Fakültelerine Giriş Sınavı olan IMAT’e hazırlamaktayız. Öğrencilerimizin IMAT Sınavına iyi bir şekilde hazırlanmaları için kaynak kitaplarımızı İtalya’dan getirtmekte ve öğrencilerimize dağıtmaktayız.

  IMAT ile ilgili https://pisaedu.com/imat-international-medical-admission-test-nedir/ sayfamızdan da yararlanabilirsiniz.

  IMAT Hazırlık Kitapları

  Öğrencilerin IMAT Sınavına iyi bir şekilde hazırlanabilmesi için bazı IMAT Hazırlık Kitaplarına ihtiyaç duymaktadır. IMAT Sınavı sadece İtalya içersinde düzenlenen bir sınav olduğu için bu alanda IMAT Hazırlık Kitaplarına Türkiye’de temin etmek pek mümkün değildir. Pisa Edu olarak öğrencilerimiz IMAT Sınavına en iyi bir şekilde hazırlanmaları, bol bol soru çözmeleri ve sınav müfredatında yer alan konu eksiklerini sağlıklı bir şekilde tamamlamaları için bu IMAT Hazırlık Kitaplarını İtalya’dan temin ediyoruz.

  Pisa Edu olarak danışmanlık yaptıklarımız öğrencilerimize Mantık, Genel Kültür, Biyoloji, Kimya, Fizik ve Matematik alanlarında toplam 8 adet IMAT Hazırlık Kitabını tamamen ücretsiz bir şekilde sunmaktayız. Eğer öğrencilerimiz verilen hazırlık kitaplarını erken bitirir ve yeniden IMAT Hazırlık Kitapları ve Soru Bankaları talep ederse farklı kitaplarda temin ederek öğrencilerimize vermekteyiz.

  Bunun yanında IMAT Hazırlık Kursu’na katılım sağlayan her öğrencimize 2 adet IMAT Hazırlık Kitabı verilmektedir. Öğrencilerimize takviye olarak  IMAT Deneme Sınavları da yapılmaktadır.

  IMAT Hazırlık Kursu-Yaz Programı

  Bünyemizdeki hem İtalyanca hem de İngilizce eğitim verebilen uzman eğitmenlerimizin desteği ile IMAT Hazırlık Kursu ile ingilizce tıp bölümüne giriş sınavı olan IMAT Sınavına hazırlamaktayız. Bu sayede öğrencilerimize İtalya’daki en iyi tıp fakültelerinden kolayca kabul alabilmekteyiz. İtalya’da Tıp Eğitimi almak isteyen öğrencilerin, IMAT Sınav yapısının Türkiye’deki sınav sisteminden farklı olduğu için sınav öncesi hazırlık eğitimi alması büyük bir avantaj sağlayacaktır.

  IMAT Hazırlık Kursu ile IMAT Sınavına yönelik Türkiye’de en kapsamlı kurs programını sunan firmayız. IMAT Hazırlık Kursumuz sınav konularından olan Biyoloji, Kimya, Matematiksel Mantık, Fizik, Genel Kültür, Matematik gibi konuları alanlarında uzman eğitmenler tarafından verilmektedir. Aynı zamanda kullandığımız tüm materyaller İngilizcedir.

  Bu kursun alternatifi İtalya’da da yapılmaktadır. Ancak eğitim maliyeti yüksek olduğu için IMAT hazırlık kursumuzu daha uygun olması açısından İstanbul’da yapmaktayız.

  IMAT Sorular & Cevaplar

  IMAT Sınavı Nedir?

  IMAT Sınavı, İtalya’da İngilizce Tıp ve Dişçilik Bölümlerinde eğitim almak isteyen öğrencilerin girmesi gereken resmi bir sınav türüdür. Uluslararası tıp bölümlerine giriş sınavıdır.

  IMAT Sınav Konuları Nedir?

  IMAT Sınavında Mantık, Biyoloji, Kimya, Fizik, Matematik konularında toplam 60 soru bulunmaktadır. Öğrencilerin verilen toplam 60 soruyu cevaplandırmaları için 100 dakikalık süresi bulunmaktadır.

  IMAT Sınav Ücreti Nedir?

  2019 yılında yapılan IMAT için belirlenen ücret 130 Euro'dur. 2020 yılında yapılacak sınav için su anlık herhangi bir ücret ilan edilmemiştir. IMAT Sınavı ücretinde herhangi bir değişiklik olması durumunda buradan gerekli duyurular yapılacaktır.

  IMAT Sınav Tarihi Nedir?

  IMAT Sınav 2013 ve 2014 yılların haricinde 2011 yılından bu yana her yıl Eylül ayında yapılmıştır. IMAT her yıl Eylül ayında düzenlenmektedir. 2020-2021 akademik yılı icin açıklanan IMAT  tarihi 10 Eylül 2020 olarak açıklanmıştır.

  IMAT Sınav Yapısı Nasıldır?

  IMAT  İngilizce olarak yapılmakta ve öğrencilerin 60 çoktan seçmeli soruyu 100 dakika içerisinde çözmeleri gerekmektedir. IMAT Sınavında her doğru cevap öğrencilere 1.5 puan kazandırmakta; her yanlış cevap ise 0,4 puan kaybettirmektedir. IMAT Sınavında boş bırakılan soruların sınav sonucuna herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Öğrenciler, IMAT Sınavında en fazla 90 puan üzerinden değerlendirilmektedir.

  İtalyada Tıp Eğitimi, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencileri bu üniversitelere giriş sınavlarına kayıtlarını yapmaktadır. IMAT (İtalya’da Tıp) Hazırlık Kurslarımız hakkında detaylı bilgi almak, başvuru ve kayıt işlemleri hizmetlerini öğrenmek için +90 212 234 24 15 ve +90 532 292 92 37 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@italyadatipegitimi.com ‘a mail atabilirsiniz.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZIN

  Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

  Bize yazın!
  1
  Hemen yazın
  Merhaba, İtalyada Tıp Eğitimi hakkında öğrencilerimize İtalya'da danışmanlık Sağlıyoruz.