+90 212 234 24 15
Sosyal Medya Hesaplarımız

Bologna Üniversitesi

24 Nisan 2017
10.137 kez görüntülendi

Bologna Üniversitesi, Batı dünyasının en eski ve prestijli bir üniversitesi olarak kabul edilen ve 1088 yılında İtalya’nın Bologna şehrinde kurulan bir üniversitedir.

Bologna Üniversitesi Tarihi

Aynı zamanda İtalya’da üniversite sıfatını kullanan ilk eğitim kurumu olmasından dolayı ‘’Alma Mater’’ ünvanına sahip olan bir üniversitedir. İtalya’da eğitim denilince akla ilk gelen üniversiteler biridir.

Üniversite, kurulduğu dönem itibariyle ilk olarak hukuk eğitimi versede, 14.yüzyıldan itibaren mantık, astronomi, tıp, felsefe, filoloji gibi daha birçok alanda eğitimler vermeye devam etmiştir.

Tıp alanında adından oldukça bahsettiren Bologna Üniversitesi, 16.yüzyılda ilk plastik cerrahi alanında çalışmalar yapan Gaspare Tagliacozzi ile tanınmış, 17.yüzyılda ise Marcello Malpighi’nin öğretileri ile altın çağını yaşamıştır. Ayrıca Giosuè Carducci’nin Nobel Ödülünü kazanması ile üniversitenin itibarı Avrupa’da tekrar yükselişe geçmiştir.

Köklü bir tarihi geçmişe sahip ve İtalya’nın en gözde üniversitelerinden biri olan Bologna Üniversitesinde birçok ünlü kişi eğitim sürecini burada tamamlamıştır.

  • Gulelmo Marconi
  • Enzo Ferrari
  • Giorgio Armani
  • Galileo Galilei
  • Nikolas Kopernik

Bologna Üniversitesi Hakkında

1989 yılına kadar sadece Bologna sınırlarında eğitim veren üniversite, günümüzde Roma’daki tüm yerel üniversitelerde yaygın hale gelen bir eğtim sistemi oluşturmuştur. 2000 yılında ise Cesena, Forli, Ravenna ve Rimini de bilimsel ve öğretici kampüslerini kurmuştur. Aynı zamanda Üniversite’nin Buenos Aires’te de kampüsü bulunmaktadır.

Üniversite, öğrencilerine 200’den fazla program sunmaktadır. Uluslararası 78 bölümde eğitim almaları mümkündür. Bu programlardan 62 tanesi İngilizce, 38 tanesi ise İtalyanca dillerinde öğretilmektedir.

Bologna Üniversitesi Tıp Fakültesi

Bologna Üniversitesinde Tıp fakültesinin kurulduğu yıldan bu güne kadar ki tek amacı, mümkün olduğunca dünyada alanında en iyisi olmak ve tüm beceri ve yetkinliklere sahip kaliteli doktorlar yetiştirmektir. Bu nedenle, Avrupa Tematik Ağı (MEDINE) ile uyumlu olacak şekilde bir tıp programıda sunmaktadır. 

Bologna Üniversitesinde tıp eğitimi 6 yıl sürmektedir. Üniversiteye kabul için İngilizce olarak yapılan tek bir sınavda yani Uluslararası Tıp Kabul Testi (IMAT) olarak adlandırılan giriş sınavında başarılı olmak gerekmektedir. 

Bologna Üniversitesi Tıp Fakültesi Başvuru Şartları

  • Bologna Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okumayı düşünen öğrencilerin International Medical Admission Test (IMAT) olarak adlandırılan sınavda başarılı olmaları gerekmektedir.
  • Bologna Tıp Fakültesi’nde eğitim alabilmek için gereken temel şart, Türkiye’de 12 yıllık Temel Eğitimi tamamlamış olmanızdır. 4 Yıllık bir liseden mezun olmanız ya da üniversitenin ilk senesini tamamlamış olmanız bu şart için yeterlidir.
  • ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavında baraj puanını aşmak
  • IMAT Sınavında başarılı olmak
  • İtalyanca Tıp Eğitimi almak isteyen adaylar için konsolosluğun öngördüğü B2 seviyesinde İtalyanca dil sertifikası gerekmektedir.

Bologna Üniversitesi Tıp Fakültesi Kontenjanları

Bologna Üniversitesi Tıp Fakültesi kontenjanları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bologna Üniversitesi Tıp Fakültesi Taban ve Tavan Puanları

Bologna  Tıp Fakültesi taban ve tavan puanları her yıl değişmektedir. Bologna Tıp Fakültesi güncel taban ve tavan puanları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bologna Üniversitesi Tıp Fakültesi Ücretleri

Bologna Üniversitesinde tıp okumak isteyen öğrenciler eğitim için senelik olarak 156 € ila 2.401 € arasında bir ücret ödemektedir. Okul ücretleri öğrencilerin aile gelirine ve menşe ülkesine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Aynı zamanda İtalya’da öğrencilerin alabilecekleri bir çok burs imkanıda bulunmaktadır. Burslarda eğitim ücretinin belirlendiği gibi aile maddi gelir beyanına göre belirlenmektedir.

Bologna Üniversitesi Okul ücretleri yıllık Ekim, Aralık ve Mart ayında olmak üzere toplam üç taksitte ödenmektedir.

Bologna Üniversitesi Tıp Fakültesi Adresi

Bologna Üniversitesi’nde Tıp eğitimi ‘’Via Irnerio, 49, 40126 Bologna BO, İtalya’’ adresinde verilmektedir.

Bologna Üniversitesi’nde Öğrenci Hayatı

Her yıl birçok ranking kuruluşu tarafından İtalya’nın ve Avrupa’nın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen Bologna Üniversitesinde öğrenci yaşamı oldukça renkli geçmektedir. 

Bologna şehrinin öğrencilere sunmuş olduğu muazzam bir tarihi geçmişi ve kültürel anlamda birçok fırsatlara kapısını açan bir konumu bulunmaktadır. Ayrıca bölgede öğrencilerin keyifli zaman geçirebilecekleri ve kendilerini geliştirebilecekleri birçok sanat galerisi, turistik mekanlar ve müzelerde bulunmaktadır. Bu nedenle, hem Türk öğrenciler tarafından hem de diğer ülkelerden gelen öğrenciler tarafından sıkça tercih edilen bir üniversite olmuştur.

Bunların yanı sıra öğrenciler, şehir içinde bisikletle, trenle ve otobüsle kolaylıkla ulaşım sağlayabildikleri için Bologna Üniversitesini tercih etmektedirler. 

Bologna Şehri

Bologna, İtalya’nın kuzeyindeki Bologna şehrinde yer alan en zengin bölge olarak bilinen Emilia-Romagna bölgesinde yer almaktadır. Dolayısıyla Bologna Üniversitesi’de, ‘’kızıl şehir’’ olarak adlandırılan Bologna şehrinde bulunmaktadır. 

Bologna Üniversitesi’nde Öğrenci Değişimi

Bologna Üniversitesinde uluslararası değişim programları ve diğer üniversitelerle olan anlaşmaları ile ön sıralarda yer almaktadır. Aynı zamanda üniversite, öğrencilerine sunmuş olduğu ERASMUS değişim programıyla denizaşırı ülkelerde anlaşmalı olduğu okullarda birçok eğitim fırsatı sunmaktadır. Öğrenci değişim programlarıyla öğrencilerine Arjantin üniversitelerinde de eğitim alma imkanı sunan Bologna Üniversitesi, Marco Polo projesi ile Çinli öğrencilere bünyesinde eğitim alma fırsatı da sunan bir üniversitedir.

Bologna Üniversitesi Tıp Fakültesi Fotoğrafları

İtalyada Tıp Eğitimi, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencileri bu üniversitelere giriş sınavlarına kayıtlarını yapmaktadır. IMAT (İtalya’da Tıp) Hazırlık Kurslarımız hakkında detaylı bilgi almak, başvuru ve kayıt işlemleri hizmetlerini öğrenmek için +90 212 234 24 15 ve +90 532 292 92 37 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@italyadatipegitimi.com ‘a mail atabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Bize yazın!
1
Hemen yazın
Merhaba, İtalyada Tıp Eğitimi hakkında öğrencilerimize İtalya'da danışmanlık Sağlıyoruz.