+90 212 234 24 15
Sosyal Medya Hesaplarımız

Torino’da Tıp Eğitimi

24 Nisan 2017
2.352 kez görüntülendi

Torino Üniversitesi Tıp Fakültesi dünyadaki en eski tıp fakültelerinden bir tanesidir. Torino Üniversitesi 1404’te ve ardından tıp fakültesi de 1436’da kurulmuştur. Birçok ünlü araştırmacı ve tıp ve psikoloji alanında Nobel kazanmış olan Salvador Luria, Renato Dulbecco ve Rita Levi-Montalcini gibi birçok Nobel sahibi bu prestijli enstitüde çalışmış ve araştırmalar yapmıştır. 

Yeni İngilizce Tıp Eğitimi ile , Torino Üniversitesi kapılarını daha fazla uluslararası öğrenciye bu tarihi bölgede tıp okuma şansını vermek için açmıştır. Her yıl 30’u Avrupa dışından gelen 100 öğrenci kabul edilmektedir.

Sınırlı kontenjan mevcudundan dolayı, yüksek kalite ve öğretim kadrosu tarafından bireysel ilgi garanti edilmektedir. Torino’da tıp eğitimi altı yıl olmakta ve Tıp ve Cerrahi eğitimi San Luigi Gonzaga Üniversite Hastanesi’nde bulunan sınıflarda tamamen İngilizce olarak verilmektedir.

Torino Üniversitesi’nde 12 sömestre ayrılmış olan tıp eğitimi, interaktif öğretim tekniklerinin yanı sıra akademik ve klinik sömestrları birleştiriyor. Bilimsel araştırmaya ilgili olan öğrenciler bireysel öncelikler belirleyebilir. Öğretim ve araştırmanın yakınlığından ötürü, klinik binasının yanı sıra öğrenciler ve öğretmenler arasındaki ilişki özellikle teşvik edilir. Bu da son araştırmalara göre pratik eğitime imkan verir ve öğrencileri, bir doktorun gerçek iş gününe erkenden hazırlar.

Torino Üniversitesi’nin eğitim programının en öncelikli hedeflerinden biri giderek globalleşen dünyada başarılı bir kariyer için önemli olan yeni yetenekler kazandırmaktır. Aynı zamanda çeşitli kar amacı gütmeyen, İtalya’da ve İtalya dışında insani projelere dahil olan kuruluşlarla işbirliği, öğrencilere uluslararası seviyede birçok çalışma alanı hakkında öngörü sağlar.

İlk Bakışta Torino Üniversitesi

 • Torino Üniversitesi 1404’te kuruldu ve Tıp Fakültesi 1436 Avrupa’da açıldı.
 • Torino Üniversitesi, Avrupa ve dünyadaki en eski üniversitelerden biridir.
 • Üniversite genelinde toplam 70.000 öğrenciye sahip.
 • Torino Üniversitesi kütüphaneleri toplam 2 milyon, 100 bini antik olan kitaba sahiptir.
 • Birçok ünlü araştırmacı ve tıp ve psikoloji alanında Nobel ödülü kazanan Salvador Luria, Renato Dulbecco ve Rita Levi-Montalcini gibi Nobel sahibi insanlar bu prestijli enstitüde çalıştı ve araştırma yapmıştır..
 • Torino Üniversitesi’ndeki altı yıllık Tıp ve Cerrahi Eğitimi San Luigi Gonzaga Üniversite Hastanesi’nde bulunan sınıflarda tamamen İngilizce olarak verilmektedir.

Torino: Yaşanacak ve Eğitim Alınacak Bir Şehir

İlk bakışta birçok kişi Torino’yu, dumanı tüten fabrika bacaları ve Fiat merkezinin bulunduğu yavan bir endüstri bölgesi olarak düşünebilir. Gerçekte ise Kuzeybatı İtalya’da bulunan bu şehir ülkenin en yeşil şehirlerinden birisidir.

Torino’da Yaşam

Torino, Torino Metropolü ve Piedmont bölgesinin yönetimsel merkezidir ve banliyö bölgelerinde 890.000 sakini bulunmaktadır.

İtalya’daki en geniş dördüncü şehirdir. Bir ova ve tepe arasında kıvrılan tarihi metropol muhteşem Alp zirveleri ile kuşatılmıştır. Zengin şehrin tarihi iki hükümdar aile tarafından domine edilmiştir; 1563’ten beri Torino’da yaşayan soylu Savoy ailesi ve ardından Agnellis burjuvası.

İmparatorluk geçmişi hala Torino ve çevresindeki çok sayıda muhteşem kaleye ve kiliseye tanıklık ediyor. Bununla birlikte, Torino’nun yükselen yapısı ve sembolü, şehrin simgesi haline gelen köşk benzeri bir bina olan 170 m yüksekliğindeki Mole Antonelliana’dır.

Torino’nun İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ekonomik büyümesine katkıda bulunan otomobil endüstrisi önemini büyük ölçüde kaybetti. Bugün iki büyük üniversiteye sahip olan Torino, önde gelen bir eğitim merkezidir ve önemli bir kitap fuarına ev sahipliği yapmaktadır. Torino aynı zamanda sinema ve sinema salonları şehri olarak da bilinir. Görkemli Art Nouveau kafeler, muhteşem meydanlar ve 227 yaya bölgesi, bu canlı şehrin eşsiz havasına katkıda bulunuyor.

Yüksek yaşam standardı ve birçok cazibe merkezi ve aktivitenin yanı sıra, Torino’nun benzersiz avantajları güvenli ulaşım ağı, nispeten ucuz yaşam maliyetleri ve yabancılara karşı dostluktur. Ayrıca, tıp fakültesiyle mükemmel dengeyi sağlayan çeşitli bir gece hayatı vardır.

İlk Bakışta Torino

 • Birkaç yüzyıl boyunca, Torino Savoy’un kraliyet koltuğu ve aynı adı taşıyan krallığın başkenti idi.
 • Piedmont Bölgesi’nin ve Torino eyaletinin başkenti.
 • 100.000 öğrenci dahil olmak üzere banliyö bölgesinde yaklaşık 890.000 kişi yaşamaktadır.
 • Otomobil markası Fiat ve önemli sanayi merkezi ile ünlüdür.
 • Tiyatrolar ve sinemalar şehridir.
 • Torino’daki başlıca turistik yerler: 170 metre yüksekliğindeki Mole Antonelliana, Piazza Castello, Piazza San Carlo ve Piazza Vittorio meydanları; Palazzo Madama ve Kraliyet Sarayı.
 • Alışveriş için en iyi sokaklar: Via Garibaldi, Via Roma ve Via Po.
 • Via Santa Chiara ve Piazza Emanuele Filiberto sokakları bar ve publarla doludur – bir parti gecesi için mükemmeldir.

Giriş Şartları

Torino’da Tıp Eğitimi almak için, başvuru sahipleri:

 • Genel üniversite giriş yeterliliğini sağlamalı.
 • Biyoloji, Kimya, Fizik ve Matematik konularından oluşan IMAT Sınavınıgeçmeli. (IMAT).
 • Derslerden tam olarak faydalanabilmek için en az B2 düzeyinde ingilizce bilmeli
 • Not: Klinik ve pratik çalışmaları kolaylaştırmak için İtalyanca dil becerilerini en az B2 düzeyinde önermekteyiz.
 • Daha ayrıntılı bilgi, Torino Üniversitesi hakkında hazırladığımız yazıda bulunabilir.

Tıp Eğitiminizi Torino Üniversitesinde alabilmeniz ve IMAT Sınavını geçebilmeniz için Sömestr ve Yaz dönemine düzenlediğimiz IMAT Hazırlık Kurslarımıza bekliyoruz.

Torino’da Öğrenim Ücretleri ve Maliyetler

Torino’da Tıp Eğitimini almak için tahmini öğrenim ücretleri:

 • Torino’da Tıp Eğitimi ve ücretler hakkında güncel bilgi için lütfen buraya tıklayın.
 • Odalar aylık 200 – 300 Euro arasındadır; stüdyolar aylık ortalama 520 Euro’dur.
 • Bir restoranda bir öğün yemek ortalama 10 Euro’dur.
 • Öğrenciler için aylık ulaşım bileti ücreti şu anda aylık 18 Euro’dur.
 • Yaşam tarzına bağlı olarak, beklenen yaşam maliyeti ayda 700 Euro civarındadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Bize yazın!
1
Hemen yazın
Merhaba, İtalyada Tıp Eğitimi hakkında öğrencilerimize İtalya'da danışmanlık Sağlıyoruz.