+90 212 234 24 15
Sosyal Medya Hesaplarımız

Siena Üniversitesi

08 Ocak 2020
5.440 kez görüntülendi

İtalya’daki en eski ve ilk kamu tarafından finanse edilen üniversitelerden biri olan Siena Üniversitesi, 1240 yılında ‘’Stadium Senese’’ adıyla kurulmuştur.

Siena Üniversitesi Tarihi

Siena şehrinin tarihi ve kendine özgü birçok özelliği nedeniyle UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır. Bu durum geçmişten günümüze dek birçok yabancı turist için cazibe merkezi haline gelmiştir. 

Siena Üniversitesi Hakkında

Üniversite, İtalya’nın Toscana bölgesinde yer alan bir eğitim kurumudur. Günümüzde yaklaşık olarak 20.000’den fazla öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite şuanda İtalya’nın en önemli eğitim kurumlarından bir tanesidir. Siena Üniversitesi bünyesinde 15 fakülte, 32 lisans programı, 29 yüksek lisans programı, 24 doktora programı, 11 çift lisans programı, 729 araştırma ve öğretim kadrosu, 997 teknik ve idari personel bulunmaktadır.

Siena Üniversitesi, lisans, yüksek lisans ve bütünleşik derecelerde birçok programı öğrencilerine tamamen İngilizce olarak sunmaktadır.

Aynı zamanda üniversite, öğrencilere bazı programlar ile üniversitenin ortak çalışmalar yürüttüğü partner üniversitelerden çifte diploma ile mezun olma fırsatıda vermektedir. Bu sayede, her geçen yıl gittikçe artan sayıda uluslararası öğrenci bu üniversiteyi tercih etmektedir. 

Siena Üniversitesi Diş Fakültesi

İtalya’da Diş Hekimliği eğitimi 6 yıl sürmektedir ve bu eğitim öğrencilere pratik ve teorik olarak verilmektedir. Hem pratik hem de teorik olarak eğitim alan öğrenciler birçok alanda tecrübe kazanmış olurlar.

Öğrenciler üniversitede fizyoloji, patoloji, biyoloji bilimleri, klinik bilimler, diş hekimliği pratiği gibi diş hekimliği ile ilgili tıbbi konularda ve tüm dişçilik konularında dersler almaktadır. Verilen eğitimler sonrasında üniversiteden mezun olan öğrencilerin akademik olarak donanımlı olmaları amaçlanmaktadır.

Siena Üniversitesinde Diş Hekimliği eğitimi İngilizce olarak verilmektedir. Öğrenciler, Diş Hekimliği bölümü için IMAT sınavına girmeleri ve bu sınavda başarılı olmaları gerekmektedir.

Siena Üniversitesi, yeterli İtalyanca bilgisi olmayan yabancı öğrenciler için İtalyanca dil kursları düzenlemek üzere Siena Yabancılar Üniversitesi (Università per Stranieri di Siena) ile, bir anlaşma imzaladı. Bu sebeple üniversite, yabancı öğrencilere 80 saatlik dil kursu fırsatı da sunmaktadır.

Kurslar, okul dönemi başlamadan önce yoğun ve hızlandırılmış şekilde alınabildiği gibi, okul
döneminde derslerle birlikte uzatılmış bir şekilde de alınabilir. Akademik yıl 1 Ekim’de başlar ve ertesi yıl 30 Eylül’de sona erer ve iki sömestre şeklindedir. Siena Üniversitesi başarılı ve not ortalaması yüksek öğrencilere İngiltere(Cambridge) ‘de konaklamanın okul tarafından karşılandığı bir aylık bir İngilizce kurs olanağı da sunar.
Aynı zamanda yine başarılı öğrenciler için;

  • Utrecth Summer School’da çeşitli kurslar
  • Birzeit University(Filistin) ve Montreal University (Fransa) ile anlaşmalı olarak yaz kampı sunar.

Siena Üniversitesi Diş Fakültesi Başvuru Şartları

  • Siena Diş Hekimliği Fakültesi’nde okumayı düşünen öğrencilerin International Medical Admission Test (IMAT) olarak adlandırılan sınavda başarılı olmaları gerekmektedir. Üniversitede 12 kişilik yabancı öğrenci kontenjanı bulunmaktadır.
  • Siena Diş Hekimliği Fakültesi’nde eğitim alabilmek için gereken temel şart, Türkiye’de 12 yıllık Temel Eğitimi tamamlamış olmanızdır. 4 Yıllık bir liseden mezun olmanız ya da üniversitenin ilk senesini tamamlamış olmanız bu şart için yeterlidir.
  • ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavında baraj puanını aşmak
  • IMAT Sınavında başarılı olmak
  • İtalyanca Diş Hekimliği Eğitimi almak isteyen adaylar için konsolosluğun öngördüğü B2 seviyesinde İtalyanca dil sertifikası gerekmektedir.

Siena Üniversitesi Diş Fakültesi Kontenjanları

Siena Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi kontenjanları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle işletişime geçebilirsiniz.

Siena Üniversitesi Diş Fakültesi Taban ve Tavan Puanları

Siena Üniversitesinde Diş Hekimliği Fakültesi taban ve tavan puanları her yıl değişmektedir. Siena Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi güncel taban ve tavan puanları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Siena Üniversitesi Diş Fakültesi Ücretleri

Siena Diş Hekimliği Fakültesinde okumak isteyen öğrenciler eğitim için senelik olarak 156 € ila 4.481 € arasında bir ücret ödemektedir. Okul ücretleri öğrencilerin aile gelirine ve menşe ülkesine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Aynı zamanda İtalya’da öğrencilerin alabilecekleri bir çok burs imkanıda bulunmaktadır. Burslar da eğitim ücretinin belirlendiği gibi aile maddi gelir beyanına göre belirlenmektedir. 

Okul ücretleri yıllık Ekim, Aralık, Şubat ve Nisan ayında olmak üzere toplam dört taksitte ödenmektedir.

Siena Üniversitesi Diş Fakültesi Adresi

Siena Üniversitesi’nde Diş Hekimliği eğitimi ‘’Rettorato, via Banchi di Sotto 55, 53100 Siena’’ adresinde verilmektedir. 

Siena Üniversitesi’nde Öğrenci Hayatı

Siena, öğrencilerin sakin öğrenim dönemi geçirebilecekleri ve kişisel gelişimlerini geliştirebilecekleri benzersiz bir fırsat sağlamaktadır.

Üniversite, okul içerisinde yer alan internet erişimi, verilen eğitim bursları ve İtalyan şirketleri ile yapılan anlaşmalarla birçok alanda öğrencilerin dikkatini çekmektedir. 

Her yerin birbirine yürüme mesafesinde olması da öğrenciler için bu şehri tercih etme nedenlerinden bir tanesidir. 

Aynı zamanda çok sık olmasada öğrencilerin zaman geçirebilecekleri aktivite alanları, spor ve egzersiz mekanları, kültür ve sanat ile ilgili kendinizi geliştirebileceğiniz etkinlikler de bulunmaktadır. 

Siena Şehri

Siena şehri, İtalya’nın Toscana bölgesinin tarihi ve kültürel bakımdan en önemli şehirlerinden bir tanesidir. Mükemmel bir şekilde korunmuş tarihi dokusu nedeniyle ziyaretçilerine bir zaman yolculuğuna çıkma fırsatı vermektedir.

Bölge olarak birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle Palio (at yarışı) etkinliği sayesinde oldukça fazla turisti kendisine çekmektedir. Şehrin sokaklarında dolaşırken kendinizi OrtaÇağ’da yaşıyormuş gibi hissedebilirsiniz. 

Siena Üniversitesi’nde Öğrenci Değişimi

Siena Üniversitesi, Erasmus eğitimi almak isteyen Türk ve birçok ülkeden İtalya’ya eğitim amacıyla gelen yabancı öğrenci tarafından tercih edilen bir üniversitedir. İnsanlarının sıcakkanlılığı ve misafirperverliliği özellikleriyle ERASMUS eğitimi için Siena şehri ve Siena Üniversitesi sizin için doğru bir adrestir. 

Siena Üniversitesi Diş Fakültesi Fotoğrafları

İtalyada Tıp Eğitimi, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencileri bu üniversitelere giriş sınavlarına kayıtlarını yapmaktadır. IMAT (İtalya’da Tıp) Hazırlık Kurslarımız hakkında detaylı bilgi almak, başvuru ve kayıt işlemleri hizmetlerini öğrenmek için +90 212 234 24 15 ve +90 532 292 92 37 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@italyadatipegitimi.com ‘a mail atabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Bize yazın!
1
Hemen yazın
Merhaba, İtalyada Tıp Eğitimi hakkında öğrencilerimize İtalya'da danışmanlık Sağlıyoruz.