+90 212 234 24 15
Sosyal Medya Hesaplarımız

Napoli Federico II Üniversitesi

08 Ocak 2020
3.251 kez görüntülendi

Napoli Federico II Üniversitesi, Kursal Roma İmparatoru olan Federico II Hohenstaufen ve Sicilya Kralı’nın İmparatorluk Tüzüğü ile 1224 yılında kurulmuş olan bir üniversitedir.

Napoli Federico II Üniversitesinin Tarihi

İtalya’nın en köklü ve prestij sahibi olan üniversitelerinden bir tanesidir. Üniversite, yıllar içerinde eğitim tarihinin önemli bir parçası ve Avrupa’da kamu tarafından finanse edilen ilk eğitim kurumu olmuştur. 

Napoli Federico II Üniversitesi Hakkında

Napoli Federico II Üniversitesi geçmişten günümüze dek birçok öğrenciye bünyesinde eğitim alma fırsatı sunmuştur. Üniversitede ortalama 86.000 öğrenci, oldukça fazla akademik personel ve 26 bölüm yer almaktadır. Aynı zamanda 50 araştırma merkezi sayesinde, üniversitedeki öğrenciler birçok alanda kendilerini geliştirme imkanı bulmaktadır. Bünyesindeki öğrencilerin daha çok gelişmeleri ve mesleki becerilerinin artması için daima araştırmacı bir yapıda olmaları öğretilmektedir. 

Federico II Üniversitesi 3 temel departmanda öğrencilerine eğitim vermektedir. Bunlar; Teknik ve Temel Bilimler Okulu, Tıp Okulu ve Beşeri ve Sosyal Bilimler Okulu olarak tanımlanabilir. 

Napoli Federico II Üniversitesi Tıp Fakültesi

Napoli şehrinde üniversite okumak isteyen öğrencilerin ilk tercihi kuşkusuz tıp fakültesidir. Öğrencilerin bu şehri tercih etmesindeki en önemli neden bünyesindeki  iki üniversitede Ingilizce olarak tıp eğitiminin verilmesidir. Tıp alanında eğitim veren diğer üniversite ise, Luigi Vanvitelli Üniversitesi’dir.

Napoli Federico II Üniversitesi, Cardarelli Hastanesine ve İtalya’nın en büyük Kanser Enstitüsü ve Enfeksiyon Hastalıkları Hastanesine ev sahipliği yapmaktadır.  

Napoli Federico II Üniversitesinde tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin IMAT (International Medical Admission Test) olarak adlandırılan tıp sınavına giriş testinde üniversitenin belirlemiş olduğunu kontenjan puanını almış olması gerekmektedir.

Napoli Federico II Üniversitesi Tıp Fakültesi Başvuru Şartları

  • Federico II Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okumayı düşünen öğrencilerin International Medical Admission Test (IMAT) olarak adlandırılan sınavda başarılı olmaları gerekmektedir.
  • Federico II  Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim alabilmek için gereken temel şart, Türkiye’de 12 yıllık Temel Eğitimi tamamlamış olmanızdır. 4 Yıllık bir liseden mezun olmanız ya da üniversitenin ilk senesini tamamlamış olmanız bu şart için yeterlidir.
  • ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavında baraj puanını aşmak
  • IMAT Sınavında başarılı olmak
  • İtalyanca Tıp Eğitimi almak isteyen adaylar için konsolosluğun öngördüğü B2 seviyesinde İtalyanca dil sertifikası gerekmektedir.

Napoli Federico II Üniversitesi Tıp Fakültesi Kontenjanları

Federico II Üniversitesi Tıp Fakültesi kontenjanları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle işletişime geçebilirsiniz.

Napoli Federico II Tıp Fakültesi Taban ve Tavan Puanları

Federico II Üniversitesi Tıp Fakültesinde taban ve tavan puanları her yıl değişmektedir. Napoli Federico II Üniversitesi Tıp Fakültesi güncel taban ve tavan puanları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Napoli Federico II Tıp Fakültesi Ücretleri

Napoli Federico II Üniversitesinde tıp okumak isteyen öğrenciler eğitim için senelik olarak 610 € ila 550 € arasında bir ücret ödemektedir.

Okul ücretleri öğrencilerin aile gelirine ve menşe ülkesine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Aynı zamanda İtalya’da öğrencilerin alabilecekleri bir çok burs imkanıda bulunmaktadır. Burslarda eğitim ücretinin belirlendiği gibi aile maddi gelir beyanına göre belirlenmektedir.

Napoli Federico II Üniversitesi Tıp Fakültesi Adresi

Napoli Federico II Üniversitesi’nde Tıp eğitimi ‘’Via Sergio Pansini, 5 – 80131 Napoli’’ adresinde verilmektedir. 

Napoli Federico II Üniversitesi’nde Öğrenci Hayatı

Napoli şehrinin düzenli bir yapısı olması öğrenciler için ideal bir yaşam alanı sağlamaktadır. Öğrencilerin zamanlarını keyifli bir şekilde geçirebilecekleri müzeler, minyatürler, gezebilecekleri birçok tarihi mekanlar, alışveriş yapabilecekleri mağazalar kentte bulunmaktadır. Şehir, bu yönüyle her öğrencinin ilgisini çeken önemli bir merkez haline gelmiştir. Ayrıca üniversitenin desteklemiş olduğu öğrenci dernekleri sayesinde öğrenciler kültürel ve sosyal alanlarda kendilerini geliştirme imkanı bulmaktadır. Öğrencilerin katılabilecekleri kulüpler, spor etkinlikleri, sanat ve sosyal alanlar üniversite tarafından desteklenmektedir.

Napoli Şehri

İtalya’nın güneyinde yer alan Napoli şehri, İtalya’nın nüfus bakımından 3.büyük şehridir.

Aynı zamanda İtalya’nın önemli turistik merkezlerinden bir tanesidir. Şehrin güneyde yer alması kuzeyde bulunan diğer şehirlere göre yaşam maliyetlerinin daha uygun olduğunu göstermektedir. 

Napoli Federico II Üniversitesi’nde Öğrenci Değişimi

Federico II Üniversitesi, Erasmus eğitimi almak isteyen Türk ve birçok ülkeden İtalya’ya eğitim amacıyla gelen yabancı öğrenci tarafından tercih edilen bir üniversitedir. İnsanlarının sıcakkanlılığı ve misafirperverliliği özellikleriyle ERASMUS eğitimi için Napoli şehri ve Federico II Üniversitesi sizin için doğru bir adrestir. 

Napoli Federico II Üniversitesinden Tıp Fakültesi Fotoğrafları

İtalyada Tıp Eğitimi, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencileri bu üniversitelere giriş sınavlarına kayıtlarını yapmaktadır. IMAT (İtalya’da Tıp) Hazırlık Kurslarımız hakkında detaylı bilgi almak, başvuru ve kayıt işlemleri hizmetlerini öğrenmek için +90 212 234 24 15 ve +90 532 292 92 37 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@italyadatipegitimi.com ‘a mail atabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Bize yazın!
1
Hemen yazın
Merhaba, İtalyada Tıp Eğitimi hakkında öğrencilerimize İtalya'da danışmanlık Sağlıyoruz.