+90 212 234 24 15
Sosyal Medya Hesaplarımız

IMAT Sınavına Nasıl Hazırlanılır

24 Nisan 2017
3.649 kez görüntülendi

IMAT Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

İtalya’da uluslarası düzeyde İngilizce tıp eğitimi almanız için geçmeniz gereken tek sınav IMAT Sınavıdır. Her yıl talebin gittikçe arttığı IMAT Sınavına dünyanın birçok ülkesinden binlerce öğrenci İtalya’da Tıp Eğitimi alma hayali ile bu sınava girmektedir. Bu nedenle IMAT Sınavına yapılacak hazırlık oldukça önem kazanmaktadır.

Bu yazımızda IMAT Sınavında başarılı olmak için yapmanız gerekenleri ve nasıl çalışılması gerektiğine dair tüyoları ve IMAT Hazırlık Kurslarımız ve Deneme Sınavlarımız hakkında detaylı bilgiler bulabileceksiniz.

IMAT Sınavı Nedir?

IMAT Sınavı İtalya’da İngilizce Tıp Eğitimi almak isteyen adaylar arasında bir seçim yapmak ve sınav sonucuna göre yerleştirim yapmak için kullanılan ve İtalyan Milli Eğitim Bakanlığı ile Cambridge Assessment ortaklığı ile düzenlenen bir sınavdır. İtalya’da ve dünyanın birçok ülkesinde düzenlenen IMAT Sınavı 2018 yılından beri İstanbul’da da düzenlenmektedir. IMAT Sınavında ; Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Mantık gibi çeşitli bilimsel alanlarda bilginiz, problem çözme kabiliyetiniz ve eleştirel düşünme kabiliyetiniz ölçülmektedir. Ayrıca sınava giren aday sayısının her yıl artması nedeniyle IMAT Sınavı da daha seçici olmaya başlamıştır.

90 adet 5 şıklı sorudan oluşan IMAT Sınavında her doğru soru 1,5 puan kazandırırken her yanlış cevap -0,4 puan kaybettirmektedir. Boş bırakılan sorular herhangi puan verilmemektedir. Her soru aynı değerdedir.

IMAT Sınavı Zormudur?

IMAT Sınavına her yıl binlerce aday içersinden çok az bir kısmını belirlemek için tasarlanmıştır. Sınavda seçiciliği artırmak için adaylara 90 adet soruyu cevaplandırmaları için toplam 90 dakika süre verilmektedir. Sınavda zamana karşı yarışılması adaylar için belirleyici olabilmektedir. Bu nedenle sınava girmeyi düşüne aday öğrenciler için bol bol soru çözmelerini tavsiye etmekteyiz.

Bununla birlikte IMAT sınavını zorlaştıran diğer unsurlar; Zamanın soru sayısına göre oldukça kısıtlı olması, adayların bilmediği soruları tahmin etmeye çalışması. IMAT Sınavında yer alan Biyoloji bölümü her geçen yıl gittikçe zorlaşmaktadır. Geçen yıl Genel Kültür soru sayısının 2’den 12 ye çıkması da aday öğrencileri zorlayan bir diğer husustur.

Bizlerden danışmanlık hizmeti alan öğrencilerimiz için bolca Genel Kültür ve Biyoloji kaynakları vererek, öğrencilerimizin zorlandığı bu kısımlarda başarılı olmalarını hedeflemekteyiz.

IMAT Sınavına Hazırlanan Öğrencilere Tavsiyelerimiz

IMAT Sınavı adayların bilgisini ölçmenin yanında kritik düşünme ve problem çözme becerilerini de ölçmektedir. Problem çözme yeteceğinizi sadece matematik ve fizik sorularında değil aynı zamanda biyoloji kısmında da kullanmalısınız. Bol bol IMAT Denemesi yaparak kendinizi bu kısımlarda geliştirebilirsiniz.

Baskı altında çalışma yeteneği IMAT sırasında ayırt edici faktörlerden biridir. Acelenin sizi aşmasına izin vermemek için hazırlık sırasında evde zaman ölçün. Bilgi gerektiren biyoloji gibi bir konuda, önce tüm soruları dikkatlice kaydırın ve sadece kendinize güvendiğiniz soruları yanıtlayın. En iyi performans için, test günü, özneden emin değilseniz biyolojiden başlamayın.

Süreye karşı yarış IMAT Sınavının ayırt edici faktörlerinden birisidir. Zamana karşı yarışırken panik olmamak için bol bol soru çözümü yapmak gerekmektedir. Bilgi gerektiren Biyoloji soruları gibi kısımlarda kendinize güveninizin yüksek olmasına dikkat etmelisiniz.

IMAT Konularına hakim olmadan bu sınavda başarılı olma ihtimaliniz oldukça düşüktür. Sadece Biyoloji konularına değil aynı zamanda kimya, fizik, matematik, genel kültür gibi soru çıkan diğer alanlara da yoğunlaşmanız gerekmektedir. IMAT Sınavı ile birebir benzer hazırladığımız IMAT Deneme Sınavlarımız ile bilgi düzeyinizi ölçebilirsiniz.

Neden IMAT Hazırlık Kursu’na Katılmalıyım?

İstanbul’da düzenlemiş oldugumuz IMAT Hazırlık Kursumuz tüm öğrencilerimizin IMAT Sınav hazırlık sürecindeki ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır. IMAT Sınavı hazırlık sürecinde Pisa Edu’yu tercih ederek İtalya’da İngilizce Tıp Eğitimi’nin başladığı 2012 yılından bu yana yüzlerce öğrenciyi İtalya’da Tıp Fakültelerine yerleştiren bir danışmanlık firmasından hizmet alır aynı zamanda alanında uzman eğitim kadrosu ile verilen IMAT Sınavı Hazırlık Kursları ve yapılan denemelerle İtalya’da Tıp Eğitimi alma hayalinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Her yıl onlarca öğrenci İtalya’da Tıp Eğitimi alma hayallerini Pisa Edu ile gerçekleştirmektedir.

Kaynak Kitap ve Denemeler

IMAT Hazırlık Kursu’na katılım sağlayan her öğrencimize fizik, kimya, biyoloji, matematik, genel kültür ve mantık alanlarında iki adet soru bankası vermekteyiz. Ayrıca bizlerden danışmanlık hizmeti alan öğrencilerimize takviye olarak her Pazar Günü ofisimizde deneme sınavları da yapılmaktadır.

IMAT Denemeleri

IMAT Hazırlık Kursu programımıza dahil olmak üzere, kursumuzun ortasında ve sonunda iki adet IMAT Denemesi yapmaktayız. Öğrencilerimiz yaptığımız bu denemelerle eksikliklerini daha iyi bir şekilde görebilmekte ve çözemediği sorularını alanında uzman öğretmenlerimize sorabilmektedir. Bunun haricinde bizlerden danışmanlık hizmeti alan öğrencilerimiz için öğrencilerimize takviye olarak her Pazar Günü ofisimizde deneme sınavları da yapılmaktadır.

İtalyada Tıp Eğitimi, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencileri bu üniversitelere giriş sınavlarına kayıtlarını yapmaktadır. IMAT (İtalya’da Tıp) Hazırlık Kurslarımız hakkında detaylı bilgi almak, başvuru ve kayıt işlemleri hizmetlerini öğrenmek için +90 212 234 24 15 ve +90 532 292 92 37 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@italyadatipegitimi.com ‘a mail atabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Bize yazın!
1
Hemen yazın
Merhaba, İtalyada Tıp Eğitimi hakkında öğrencilerimize İtalya'da danışmanlık Sağlıyoruz.