+90 212 234 24 15
Sosyal Medya Hesaplarımız

Roma La Sapienza Üniversitesi

06 Ocak 2020
6.660 kez görüntülendi

Roma La Sapienza Üniversitesi 1303 yılında İtalya’da kurulmuş bir devlet üniversitesidir.

Roma La Sapienza Üniversitesi Tarihi

700 yılı aşkın geçmişi, 113.000’den fazla öğrencisi, 3.300 öğretmeni ve 2.000 çalışanı, teknisyenleri ve kütüphanecileri ile üniversite hastanelerinde 1.800 idari personelin yanı sıra Sapienza, Avrupa’nın ilk üniversitesidir. Misyonu, araştırma, mükemmellik, kaliteli eğitim ve uluslararası işbirliği yoluyla bilgi toplumunun gelişimine katkıda bulunmaktır.

Dünyanın önde gelen üniversite sıralamaları Roma La Sapienza’yı araştırma, eğitim ve uluslararası boyut açısından İtalyan üniversitelerinin en üst sıralarına yerleştirir; dahası, Sapienza pek çok konu alanında bir referans olarak öne çıkıyor ve liderlik yapıyor.

Roma La Sapienza Üniversitesi Hakkında

İtalya’nın en köklü üniversitelerinden bir olan La Sapienza Üniversitesi, 11 fakültede ve 63 bölümde bünyesindeki öğrencilerine eğitim vermektedir. Üniversite, 300’den fazla lisans ve master programlarında hizmet sunmaktadır. Öğrenci sayısı bakımından Avrupa’nın en fazla öğrenciye sahip olan üniversitesidir. La Sapienza Üniversitesinde okuyan bir kişi hem tarihsel ve kültürel hem de politik alanlarda sadece almış olduğu derslerde kendini geliştirmekle kalmaz aynı zamanda Roma şehrinde olduğu için tarihsel kalıntılarla iç içe olmasından dolayı geçmişi birebir yaşama fırsatıda yakalamaktadır.

La Sapienza Üniversitesi öğrencilerine 54 kütüphane ve 18 müzesiyle eşsiz bir kaynak imkanı sunmaktadır. Bu doğrultuda La Sapienza Üniversitesi kuruluşundan bu güne kadar her zaman ileri düzeyde eğitici ve kaliteli eğitimler verebilme ilkesiyle yeni fikirler ve felsefeler üretmiştir.

Roma La Sapienza Üniversitesi Tıp Fakültesi

Avrupa’da tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler tarafından oldukça tercih edilen tıp eğitimi, bu üniversitede 6 yıl sürmektedir. IMAT sınavı ile öğrenci kabul eden  La Sapienza Üniversitesi, bünyesine katılacak öğrencilere hem sınavda başarılı olabilmeleri açısından hem de bölüm derslerini iyi anlayabilmeleri açısından B2 seviyesinde İngilizce bilmelerini tavsiye etmektedir.

Üniversitede tıp eğitimi oldukça disiplinli ve ayrıntılı bir şekilde verilmektedir.

Bu konuda özellikle öğrencilerin derslere devam edip etmedikleri, geç kalıp kalmadıkları gibi konulara hassasiyetle dikkat edilmektedir.

La Sapienza Üniversitesi’nde ilk yıldan itibaren öğrenciler laboratuvar malzemelerini iyi düzeyde bilmekte ve hastanede çalışma fırsatı bulmaktadır. Hastane hizmetleri konusunda ilk seneden itibaren deneyime sahip olan öğrenciler mezun olduklarında zorluk yaşamadan çalışma hayatlarını devam ettirmektedir.

Dünya Sıralaması

Avrupa’nın en büyük ve Roma’nın en eski üniversitesidir. Roma şehrindeki 3 devlet üniversitesinden bir tanesidir. Roma La Sapienza Üniversitesi İtalya’nın en iyi üniversitelerinin başında gelmektedir. 2020 QS Rankings’e göre tüm dünyada 203. sırada, CWUR’e göre 138. sırada ve US News’e göre 119. sıradadır.

Bunun yanı sıra, QS World University Rankings tarafından açıklanan sıralamalara göre;

Medicine and Life Sciences alanında İtalya’da 4. Sırada, Dünyada ilk 150’dedir. Sapienza Üniversitesi, yabancı üniversitelerle işbirliği içinde öğrencilerin hem Roma’da hem de yurtdışında öğrenim görmelerine izin veren bir dizi uluslararası ortak lisans programı yürütmektedir.

Üniversite çift anadal programları yapmaya olanak sağlarken, Lisans programı, katılımcı öğrencilerin üniversite kariyerlerinin bir kısmını yurtdışında tamamlamalarını ve iki ülkede tanınan bir derece almalarını sağlar. Bu, uluslararası bir bağlamda çalışmak isteyen herkes için ideal bir programdır. Sapienza Üniversitesi, öğrencilerine, aile gelir durumuna ve ders notlarına bağlı olarak tam ve kısmi burs seçenekleri sunar. Bir spor dalında sertifikalı ve derece yapmış öğrenciler spor bursundan yararlanır ve yıllık sadece 30 Euro öder.

Roma La Sapienza Üniversitesi Tıp Fakültesi Başvuru Şartları

  • La Sapienza Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okumayı düşünen öğrencilerin International Medical Admission Test (IMAT) olarak adlandırılan sınavda başarılı olmaları gerekmektedir.
  • La Sapienza Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim alabilmek için gereken temel şart, Türkiye’de 12 yıllık Temel Eğitimi tamamlamış olmanızdır. 4 Yıllık bir liseden mezun olmanız ya da üniversitenin ilk senesini tamamlamış olmanız bu şart için yeterlidir.
  • ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavında baraj puanını aşmak
  • IMAT Sınavında başarılı olmak
  • İtalyanca Tıp Eğitimi almak isteyen adaylar için konsolosluğun öngördüğü B2 seviyesinde İtalyanca dil sertifikası gerekmektedir.

Roma La Sapienza Üniversitesi Tıp Fakültesi Kontenjanları

La Sapienza Üniversitesi Tıp Fakültesi kontenjanları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle işletişime geçebilirsiniz.

Roma La Sapienza Üniversitesi Tıp Fakültesi Taban ve Tavan Puanları

La Sapienza Üniversitesi Tıp Fakültesi taban ve tavan puanları her yıl değişmektedir. La Sapienza Üniversitesi Tıp Fakültesi güncel taban ve tavan puanları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Roma La Sapienza Üniversitesi Tıp Fakültesi Ücretleri

Roma La Sapienza Üniversitesi’nde tıp okumak isteyen öğrenciler eğitim için senelik olarak 156 € ila 2.924 € arasında bir ücret ödemektedir. Okul ücretleri öğrencilerin aile gelirine ve menşe ülkesine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Aynı zamanda İtalya’da öğrencilerin alabilecekleri bir çok burs imkanıda bulunmaktadır. Burslarda eğitim ücretinin belirlendiği gibi aile maddi gelir beyanına göre belirlenmektedir.

Okul ücretleri yıllık Ekim, Aralık ve Mart ayında olmak üzere toplam üç taksitte ödenmektedir.

Roma La Sapienza Üniversitesi Tıp Fakültesi Adresi

Roma La Sapienza Üniversitesi’nde Tıp eğitimi ‘’Viale del Policlinico, 155, 00161 Roma RM, İtalya’’ adresinde verilmektedir.

Roma La Sapienza Üniversitesi’nde Öğrenci Hayatı

İtalya’nın başkenti ve sanatın merkezi olan Roma şehri, öğrencilerin rahatça hareket edebilecekleri, eşsiz kültürel ve tarihi mirasları keşfedebilecekleri büyüleyici bir çok güzelliğini öğrencilere ve turistlere sunmaktadır.

Roma, geniş otobüs ve metro ağı ile öğrencilerine yürüme mesafesinde gezilecek oldukça fazla yer fırsatı vermektedir. Öğrenciler açısından bu ulaşım araçlarıyla ulaşım kolayca sağlanmakta ve uygun maliyetlerle yapılmaktadır.

Roma’da öğrenciler müze ve anıt ziyaretlerinden ve de öğrencilere yönelik aktivitelerden indirimli fiyatlarla yararlanmaktadır. Roma şehri her ne kadar İtalya’nın pahalı şehirlerinden bir tanesi olsada, bu durumu en aza indirgemek mümkündür. Örneğin; öğrenciler restoranlarda yemek yemek yerine pazarlardan alışveriş yaparak kendi yemeklerini kendileri hazırladıklarında daha uygun bütçe ile yaşamlarını geçirmiş olurlar.

Roma Şehri

Dünya’nın dört bir yanından gelen turistler ve öğrenciler için büyüleyici bir şehir olan Roma, her yıl Vatikan müzelerine ve tarihi mekanlarına birçok turisti ve öğrenciyi çekmektedir. Aynı zamanda bu şehir merkezinde İngilizce dil becerinizi geliştirebileceğiniz çok sayıda Romalı ile tanışabilirsiniz. Ayrıca şehiri daha çok keşfettikçe İtalyanca dilinide öğrenebileceksiniz. 

Roma La Sapienza Üniversitesi’nde Öğrenci Değişimi

Roma La Sapienza Üniversitesi, Erasmus eğitimi almak isteyen Türk ve birçok ülkeden İtalya’ya eğitim amacıyla gelen yabancı öğrenci tarafından tercih edilen bir üniversitedir.

İnsanlarının sıcakkanlılığı ve misafirperverliliği özellikleriyle ERASMUS eğitimi için Roma şehri ve Roma La Sapienza Üniversitesi sizin için doğru bir adrestir.

Roma La Sapienza Üniversitesi Tıp Fakültesi Fotoğrafları

İtalyada Tıp Eğitimi, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencileri bu üniversitelere giriş sınavlarına kayıtlarını yapmaktadır. IMAT (İtalya’da Tıp) Hazırlık Kurslarımız hakkında detaylı bilgi almak, başvuru ve kayıt işlemleri hizmetlerini öğrenmek için +90 212 234 24 15 ve +90 532 292 92 37 numaralarıdan bizi arayabilir veya info@italyadatipegitimi.com ‘a mail atabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Bize yazın!
1
Hemen yazın
Merhaba, İtalyada Tıp Eğitimi hakkında öğrencilerimize İtalya'da danışmanlık Sağlıyoruz.